PIROT KROZ VEKOVE: Da li ste znali da su vunene čarape seoski odevni predmet, koji se najduže zadržao u upotrebi?
Žene su same pripremale pređu za pletenje i plele čarape na pet igala kukljača. I ženske i muške čarape izrađivale su se isključivo od bele vune, sve dok se vuna nije počela bojiti krajem XIX veka.
Te čarape nisu bile mnogo dugačke, nešto iznad članaka. Tek posle 1905. godine počele su žene da pletu duže čarape, do ispod kolena, ali i da koriste boje za šaranje. Čarape su obično imale šare na gornjem delu,
prednjem delu po sredini, peti i prstima. Za mladoženju su pletene samo crne čarape koje su bile duge do bedara i to su bile tzv. velike čarape. I danas se čarape u pirotskom kraju izrađuju ručno i vrlo rado nose u kućnom ambijentu.
Pirotske vesti u saradnji sa Muzejom Ponišavlja u narednom periodu objavljivaće segmente iz veoma zapažene izložbe autora kustosa Mile Panajotović i Aleksandra Repedžića “Odeća po meri i vašoj želji”.Izložba je trenutno otvorena u Galeriji “Čedomir Krstić” u Pirotu i predstavlja dragoceno svedočanostvo o prohujalim vekovima, istoriji, kulturi, tradiciji našeg naroda. Ovaj tekst i fotografija objavljeni su u katalogu koji prati izložbu.
Pročitajte i ovo:
PIROT KROZ VEKOVE: Da li ste znali da je zubun (z’b’n) bio najtraženiji ženski seoski haljetak?
PIROT KROZ VEKOVE: Da li ste znali da je pirotsko sukno bilo nadaleko čuveno po svom kvalitetu?