Nekadašnji šahovski vunderkind Petar Krstić, i sada izuzetno uspešan šahista, vratio se u rodni grad
U moru priča o našim mladim i izuzetno uspešnim našim sunarodnicima, pa i sugrađanima, koji napuštaju rodnu zemlju u potrazi za boljom karijerom i boljim životom, na svu sreću ima i obrnutih primera. Petar Krstić, nekadašnji šahovski vunderkind, sedmostruki državni prvak u šahu, koji inače trenutno igra veoma uspešno za nemački šahovski klub Degendorf, odlučio je da se završetku studija vrati u rodni grad.
Petar je sada mladi i veoma perspektivni advokat, ima i svoju kancelariju nedaleko od zgrade opštine u Pirotu, a u intervjuu Pirotskim vestima kaže da je srećan što je sa suprugom odlučio da se vrati i zasnuje porodicu u Pirotu, gde planira da pokrene i svoju školu šaha i potrudi se da svoje znanje i ogromno iskustvo prenese mladim talentima kako bi Pirot ponovo bio važna tačka na šahovskoj mapi Srbije.

Dečak o kome su svi nacionalni mediji svojevremeno izveštavali kao o šahovskom vunderkindu, naš sugrađanin Petar Krstić, zadnjih godina veoma uspešno nastupa za ekipu Degendorfa, iz istoimenog grada.

Svake druge subote putuje za Minhen kako bi odigrao mečeve i vraća se nedeljom u Pirotu, jer već u ponedeljak ga očekuju ročišta, sporovi, suđenja, klijenti.

-Šahom sam počeo da se bavim od sedme godine pa sve do 19. kada sam upisao Pravni fakultet. Sedam puta sam bio prvak države, izdvojio bih i osvajanje Omladinskog prvenstva države, učestvovao sam na svim omladinskim svetskim i evropskim šampionatima. Prava sam izabrao jer sam mnogo voleo istoriju, a s obzirom da volim da radim sa ljudima, izabrao sam advokaturu nakon pripravničkog staža kod advokata u Beogradu. I dalje sam aktivan na klupskim prvenstvima. Već 11 godina igram aktivno za šahovski klub Degendorf koji se takmiči u Drugoj Bundes ligi Nemačke, sa ambicijama da u narednim sezonama uđe i u elitni rang takmičenja u Nemačkoj. Pored toga, prošle godine smo osvojili i drugo mesto na Državnom šampionatu za Šah klub Spartak iz Subotice. Iako nemam dovoljno vremena da se u potpunosti posvetim šahu, ipak se trudim da dosta toga pokažem na klupskom nivou-navodi Petar.

Iako na prvi pogled šah i advokatura nemaju dodirnih tačaka, Petar kaže da je zapravo dosta sličnosti.
-I šah i advokatura zahtevaju da budete staloženi, racionalni, da procenjujete situaciju objektivno. Šah vas uči i strpljenju, donošenju racionalnih odluka i to mi je umnogome pomoglo i da završim studije ali i kasnije u životu i sada u advokaturi-navodi Krstić.

Petar je sa suprugom, koja inače nije iz Pirota, odlučio da se vrati u Pirot.
-Odlučili smo da je Pirot najbolja sredina za zasnivanje porodice, građenje karijere i smatramo da nismo pogrešili. Svakako da je Pirot grad koji zaslužuje da mu se mladi ljudi vraćaju i tu planiram da sa svojom porodicom provedem život. Planiram da se u Pirotu aktiviram i u domenu šaha i to kroz formiranje tima i još bitnije – u afirmisanju mladih igrača koji zaslužuju da se nađu i na elitnim međunarodnim takmičenjima. S obzirom da se Pirot razvija u svakom pogledu, sportskom, kulturnom, privrednom, ima mesta za napreda i u šahovskom smislu da Pirot ima igrače koji su prepoznatljivi na nacionalnom ali i međunarodnom nivou-kaže Krstić.
