Regionalna deponija nastavlja edukaciju najmlađih o značaju očuvanja životne sredine
Učenici OŠ „Vuk Karadžić“ isturenog odeljenja u Velikom Suvodolu posetili su Regionalnu deponiju kako bi se upoznali sa procesom recilaže i značajem razvrstavanja smeća. Ovo je bila prva ovogodišnja ekološka radionica Edukativnog centra Regionalne deponije. Radionice sa decom osnovnoškolskog uzrasta se redovno održavaju u sklopu kampanje „Reciklirajmo za Pirot“.
Učenici od prvog do četvrtog razreda škole u Velikom Suvodolu su obišli kompleks Regionalne deponije. „Predstavili smo im šta mi to radimo, videli su telo deponije gde u stvari odlazi otpad i halu za sekundarnu separaciju otpada kako bi na licu mesta videli kako se otpad razdvaja. Sve ovo želimo da približimo deci kako bi im ukazali na značaj očuvanja životne sredine“ – kaže, Branislava Colić, projektni menadžer Regionalne deponije Pirot.
Deca u školi uče o ekologiji i očuvanju životne sredine i svesni su posledica čovekovog nemara.
“Smeće ne smemo da bacamo bilo gde da ne bismo zagadili okolinu. Na primer ako flašu bacimo u reku može neka ribica da uđe unutra i da ugine. I jako je ružno ako bacamo smeće svuda”.
Da bi se lakše recikliralo smeće mora da se razvrsta. Na ovoj radionici mališani su mogli vide kako proces reciklaže počinje.
“Reciklaža je kad od nečega što smo bacili može da se naparavi nešto novo”.
“Od plastične flaše, kartona i parpira možemo da napravimo nešto što ćemo koristiti”
“Od stare flaše može da se napravi nova flaša” – samo su neki od komentara današnjih posetilaca Regionalne deponije.
Ovakve radionice se redovno održavaju u sklopu kampanje „Reciklirajmo za Pirot“ u kojoj su u prethodnom periodu učestvovala deca iz PU „Čika Jova Zmaj“ klao i škola „Despot Stefan Lazarević“ iz Babušnice. „Nastojaćemo da i u narednom periodu na ovaj način animiramo decu kako bi kroz radionice usvajala navike o značaju reciklaže i odvajanja otpada kao i o značaju očuvanja životne sredine“ – ističe, Branislava Colić projektni menadžer Regionalne deponije Pirot.