Prevoznici iz Srbije obustavljaju blokade na graničnim prelazima
Prevoznici iz Srbije doneli su odluku o prekidu blokada na svim teretnim terminalima. Odluka o obustavi protesta usledila je nakon što je Evropska komisija predstavila novu viznu strategiju, koja obuhvata i predlog rešenja problema ograničenja boravka profesionalnih vozača u Šengen zoni.

Protest prevoznika započet je pre pet dana kao odgovor na pooštrene procedure za ulazak u Šengenski prostor. Tokom trajanja protesta, teretni terminali bili su blokirani na ukupno 41 graničnom prelazu – na 22 izlaza i 19 ulaza u zemlju, što je izazvalo značajne zastoje u međunarodnom transportu robe.
Evropska komisija je juče predstavila novu strategiju koja predviđa izmene u viznom režimu za profesionalne vozače, čime bi se rešio višegodišnji problem ograničenog boravka u Šengenskoj zoni, sa kojim se suočavaju prevoznici iz zemalja koje nisu članice Evropske unije.
Prekidu blokada prethodile su slične odluke i u regionu. Prevoznici iz Severne Makedonije saopštili su da od sinoć više neće blokirati teretne delove graničnih prelaza, nakon najave Evropske komisije o novoj viznoj strategiji. Ranije tokom dana, protest su obustavili i prevoznici iz Crne Gore.
Prema rečima predsednika Privredne komore Srbije Marka Čadeža blokadama teretnih terminala na granicama sa Evropskom unijom prethodnih dana zaustavljeno 93 odsto izvoza iz regiona, što je, prema procenama, prouzrokovalo dnevnu štetu od oko 92 miliona evra, odnosno 109,95 miliona dolara.
