Doktoranti sa Šumarskog fakulteta u Beogradu prikupljaju podatke o stanju individualnih ložišta u Pirotu
Anketari koji prikupljaju podatke o stanju individualnih ložišta i izvorima toplotne energije u domaćinstvima u Pirotu počeli su svoje aktivnosti na terenu. Za tu svrhu angažovana su stručna lica – doktoranti sa Šumarskog fakulteta u Beogradu a prikupljeni podaci biće iskorišćeni za izradu Katastra individualnih ložišta.
Anketa sa građanima traje oko 5 minuta, nije obavezna ali je preporučljivo da svi učetvuju kako bi se prikupili kvalitetni podaci za izradu Katarstra ložišta a krajnji cilj je smanjenje aerozagađenja u gradu.
Nataša Živković, anketar, kaže da nema ličnih pitanje i da je važno da korisnici kažu koje izvore grejanja koriste, da li je to grejanje na struju ili na čvrsto gorivo i koliko troše ogrevnog drveta, uglja ili kolika je potrošnja struje u domaćinstvu. “Prikupljamo ove informacije za neko naše bolje sutra, cilj je da se smanji i aerozagađenje ali i da bi se povećale subvencije u daljoj budućnosti” – kaže Živkovićeva.
Iako anketiranje nije obavezno građani prihvataju da odgovore na pitanja jer, kako kažu, shvataju značaj ovih aktivnosti.
Saša Metodijev, čiji su stan posetili anketari, kaže da je sa zadovoljstvom prihvatio da učestvuje i svojim odgovorima doprinese da u budućnosti vazduh u Pirotu bude čistiji. “Anketa je kompleksna, odnosi se na izvor grejanja, grejna tela, starost grejnih tela. Mislim da je ovaj projekat dobar i da bi trebalo da se preduzmu konkretne mere s obzirom da znamo da je Pirot jedan od gradova sa visokim stepenom aerozagađenja. Mi, Piroćanci, žalimo se da je vazduh zagađen a kažu da su osnovni izvor zagađenja individualna ložišta, zato podržavam ovu akciju. Mi se grejemo na struju ali sam razmišljao o drugom načinu grejanja, s obzirom na cenu struje. Akciju podržavam i mislim da će za mnoge građane biti značajno da mogu da promene izvor grejanja. Voleo bih da svi možemo da se priključimo na jeftinije i čistije izvore grejanja, pre svega mislim na građane koji korite drvo i ugalj kao ogrev” – rekao je Metodijev.
U domaćinstvu Trajka Velkova koristi se drvo kao ogrev. “Razmišljamo da šporet koji je prilično star zamenimo kotlom na pelet. Trošimo oko 20 kubnih metara drva, što je prilično velika investicija. Zamenili bismo postojeći šporet zato što kod grejanja na drva ima dosta obaveza, svakodnevno čišćenje, priprema drva a i ekološki ovaj način grejanja nije dobar. Ovaj šporet koji imamao je star 25 godina i bilo bi dobro da možemo da iskoristimo neku subvenciju da zamenimo stari kotao novim savremenijim” – kaže Velkov.
Anketriranje građana biće završeno sredinom novembra nakon čega će se pristupiti izradi Katastra ložišta kao polaznog dokumenta za dalje korake u cilju smanjenja aerozagađenja u Pirotu.