Dodeljene republičke nagrade najuspešnijim učesnicima konkursa ZZJZ i Instituta Batut
U Velikoj sali Narodne biblioteke danas je organizovana svečana dodela republičkih nagrada učenicima i predškolcima sa područja Pirotskog okruga koji su ostvarili zapažene rezultate na literarnim i likovnim konkursima iz oblasti promocije zdravlja.
Zavod za javno zdravlje Pirot, u saradnji sa Institutom za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović Batut, svake godine organizuje likovne i literarne konkurse posvećene zdravlju usta i zuba, promociji dojenja i promociji zdrave ishrane. Na ovogodišnjim konkursima učestvovali su predškolci, učenici osnovnih i srednjih škola sa područja Pirotskog okruga, kao i korisnici udruženja MNRL, a njihovi radovi ostvarili su zapažen uspeh na republičkom nivou.

Na nivou Srbije u konkursu su učestvovale 32 predškolske ustanove i 62 osnovne i srednje škole, a pristiglo je ukupno 586 radova, kazala je direktorka Zavoda za javno zdravlje Pirot dr Elizabeta Aleksić. Među njima posebno su se istakli mladi autori iz Pirotskog okruga koji su osvojili čak 26 republičkih nagrada.
“Veoma smo zadovoljni i ponosni na ovaj rezultat. Radove prosleđujemo Institutu za javno zdravlje Srbije, gde republička komisija bira najbolje. Zato su ova priznanja posebno značajna”, rekla je dr Aleksić.

Ona je istakla da zdravstveno-vaspitni rad predstavlja važan segment aktivnosti Zavoda, jer deca kroz crtanje i pisanje ne samo da pokazuju kreativnost, već i razmišljaju o zdravim životnim navikama, pravilnoj ishrani, higijeni i očuvanju zdravlja.
“Najveće zadovoljstvo jedne preventivne ustanove jeste rad sa decom. Navike koje stičemo kao mali predstavljaju osnovu našeg budućeg ponašanja. Zato je važna uloga porodice, ali i predškolskih i školskih ustanova koje nastavljaju taj proces”, istakla je Aleksić.

Ona je naglasila da su na konkursima, koje organizuje Institut za javno zdravlje Srbije u saradnji sa Zavodom za javno zdravlje Pirot, učestvovala deca iz svih predškolskih i školskih ustanova Pirotskog okruga.

Među nagrađenima je i devetogodišnja Danica Jovanović, učenica drugog razreda Osnovne škole “8. septembar” u Pirotu, koja je osvojila drugo mesto za likovni rad na temu zdravih zuba i zdravog osmeha.
“Na konkursu učestvujem svake godine. Sada sam crtala zdrave zube i zdrav osmeh. Važno je da održavamo higijenu zuba da nam se ne bi kvarili i da nas ne bi boleli”, kazala je Danica.

Nagradu je osvojila i Zara Živić iz Bele Palanke, koja je za svoj likovni rad na temu zdrave hrane i zdravlja dobila republičko priznanje.
“Bila sam veoma radosna i uzbuđena. Baš sam bila oduševljena što sam osvojila nagradu”, kazala je Zara.

Među dobtnicima našla se i Nina Rančić, učenica četvrtog razreda Osnovne škole “Ljupče Španac”, koja je nagrađena na literarnom konkursu za rad na temu “Čuvam svoje zube, ponosim se osmehom”.
“Mnogo volim da pišem pesme i imala sam mnogo ideja za ovu temu”, kazala je Nina.










