Voda sa kaptirane česme Gradić neispravna za piće
Zbog mikrobiološkog zagađenja, voda sa kptirane česme Gradić, nije ispravna i ne preporučuje se za piće ili pripremu hrane. Do kraja decembra obaviće se još jedno uzorkovanje u cilju daljeg ispitivanja kvaliteta vode sa ove česme. Ispitivanje kvaliteta vode sa javnih česama u gradu Zavod za javno zdarvlje obavlja u saradnji sa gradskom upravom.
Dr Miloš Jovanović, lekar specijalista higijene u Zavodu za javno zdravlje kaže da je tokom ove godine vodosnabdevanje iz centralnog gradskog vodovoda je bilo uredno i da je voda iz gradskog vodovoda dobrog kvaliteta. Dinamaika ispitivanja higijenske ispravnosti vode za piće odvijala se po pravilniku a rezultat su bili u granicama dozvoljenih vrednosti.
Zavod za javno zdravlje sprovodi i monitoring kvaliteta vazduha, ispituje se prisustvo sumpor-dioksida, azot- dioksida u vazduhu kao i sastav aerosedimenta. Ovi parametri su tokom godine bili u granicama propisanih normi važećom zakonskom regulativom. Koncentraciju suspenovanih čestica PM 10 i PM 2,5 ispituje Agencija za zaštitu životne sredine Ovi rezultati su pojedinim danim zabeležili povećane vrednosti, kaže dr Jovanović.
Izveštajem Agencija za zaštitu životne sredine za 2021. godinu koji je upravo objavljen nisu obuhvaćeni podaci sa merne stanice u Pirotu, tako da će se prvi zvanični podaci o kvalitetu vazduha u Pirotu naći tek u sledećem izveštaju krajem naredne godine kada bude kompletiran uzorak od godinu dana. Dr Miloš Jovanović objašnjava da izveštaj Agencije sadrži kompletnu kategorizaciju kvaliteta vazduha jer je Agencija za zaštitu životne sredine jedina ovlašćena institucija u našoj zemlji koja prema važećem zakonu vrši ktegorizaciju kvaliteta vazduha u svim sredinama u našoj zemlji.
U Zavodu za javno zdravlje Pirot kažu da se nezavisno od rezultata i izveštaja konstantno predlažu odgovarajuće mere poboljšanje kvaliteta vazduha u gradu. Lokalana samouprava adekvatnim planovima i aktivnostima preduzima određene mere kako bi vazduh u gradu bio ččistiji. Lekari savetuju građane da preko aplikacije Agencije za zaštitu životne sredine u realnom vremenu prate kvalitet vazduha i u skladu sa tim planiraju svoje aktivnosti i boravak na otvorenom. Savet lekara je da horonični bolesnici, deca, trudnice i starije osobe smanje boravak napolju u vremenu kada je zagađenje intenzivnije a to je u ranim jutarnjim satima i večernjim satima kada su temperature niže i loženje intenzivnije.