AgrarSaveti

PIROTSKI PČELARI BRINU O PČELAMA TOKOM SNEŽNIH DANA: Zimski izazovi za najmarljivije stanovnike košnica

Snežni pokrivač koji je prekrio pirotski kraj podsetio nas je na važno pitanje – kako pčele, koje su toliko značajne za naš ekosistem, preživljavaju zimske mesece. Lokalni pčelari ističu za Pirotske vesti da je ovo period kada njihove košnice zahtevaju posebnu pažnju i brigu.

U srcu svake košnice odvija se fascinantan proces prilagođavanja zimskim uslovima. Pčele formiraju posebno zimsko klubko unutar košnice, stvarajući živu izolaciju koja održava optimalnu temperaturu. U centru ovog klubka nalazi se matica, okružena hiljadama radilica koje neprekidnim pokretima krila i tela stvaraju toplotu neophodnu za preživljavanje.

Uspešno prezimljavanje kolonije zavisi od nekoliko ključnih faktora. Tokom leta i jeseni, pčele su marljivo sakupljale nektar i polen, stvarajući zalihe meda koje će im biti jedini izvor hrane tokom zimskih meseci. Pčelari naglašavaju da jedna prosečna kolonija treba najmanje 15 kilograma meda da bi bezbedno prezimila.

Zima je period kada se naizgled čini da u košnicama vlada mir, ali to je daleko od istine,” objašnjavaju iskusni pirotski pčelari. “Pčele kontinuirano rade na održavanju temperature i čuvanju matice, što zahteva značajnu energiju. Naš zadatak je da osiguramo da imaju dovoljno hrane i da košnice budu dobro zaštićene od hladnoće i vlage.”

Iako sneg predstavlja dodatni izazov, on može imati i pozitivne efekte na pčelinje zajednice. Snežni pokrivač pruža dodatnu izolaciju košnicama i štiti ih od jakih vetrova, dok istovremeno osigurava vlagu neophodnu za prolećni razvoj biljaka koje će pčelama kasnije služiti kao izvor nektara i polena.