Babušnica

Lužnička kotlina, poznata i kao srpska Toskana – raj za organsku proizvodnju u poljoprivredi, stočarstvu…

Babušnica, nekada jedan od najsiromašnijih krajeva Srbije, polako postaje centar nade i napretka zahvaljujući mladima koji se vraćaju korenima i pokreću sopstvene biznise u poljoprivredi. Milica Ćirić, master inženjer zaštite na radu, i Zoran Ivanković su primeri kako se tradicija i preduzetništvo mogu spojiti u uspešan posao.

Milica je, pored posla u jednoj od najuspešnijih privatnih firmi u Babušnici, pokrenula brend “Iz Cica Micine bašte”. U rodnom selu Resnik, sa porodicom uzgaja povrće i voće, od kojeg prerađuju vrhunske džemove i ajvare. Smatra da je budućnost upravo u povrtarstvu i organskoj proizvodnji, i da mladi treba da se vrate na selo i obnove dedovinu.

Ona veruje da je Lužnički kraj bogom dan za proizvodnju kvalitetne, organske hrane.

Zoran Ivanković je, nakon godina provedenih kao vozač šlepera po Zapadnoj Evropi, napustio unosan posao i vratio se u selo Kambelevci. Pokrenuo je organsku ovčarsku farmu sa oko 130 grla ovaca i angažovao celu porodicu u poslu. Iako se suočava sa izazovima poput nedostatka sertifikovanih klanica, Zoran je zadovoljan životom na dedovini, okružen porodicom.

Karolina Stamenković iz Udruženja “Ženski etno centar – Lužničke rukotvorine” već decenijama pomaže ovaj kraj, posebno u razvoju poljoprivrede. Trenutno vodi kampanju za povećanje sredstava za sertifikaciju poljoprivrednih gazdinstava za organsku proizvodnju, što bi motivisalo mnoge proizvođače da pređu na organski režim i obezbede priznanje za svoj rad. Karolina ističe da je Lužnička kotlina prebogata neiskvarenim proizvođačima i vrhunskim proizvodima, što je prepoznato i podržano od strane Evropske unije.

Ovi primeri pokazuju da Babušnica ima potencijal za razvoj kroz povratak tradicionalnim vrednostima i organskoj proizvodnji.

Slične vesti

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker