„Građanski aktivizam u službi prirode“ -Značaj rodne perspektive
Na Međunarodni dan ženskog preduzetništva i Međunarodni dan muškaraca, održana je Radionica “Zaštitnice životne sredine-praktični primeri uloge i učešća žena u zaštiti životne sredine“ sa osnovnom temom: značaj rodne ravnopravnosti. Radionicu je organizovalo Udruženje ZVONO Pirot u okviru projekta „Građanski aktivizam u službi prirode“ koga ralizuje Mreža „Građani za prirodu“ kao deo progama „Ekosistem-podrška reformama u zaštiti životne sredine“ koji sprovode Mladi istraživači Srbije, a podržava Švedska agencija za međunarodnu razvojnu saradnju – SIDA.
Zaštita životne sredine kroz decentralizaiju politika i uključivanje javnosti u procese donošenje odluka i implementacija rodne perspektive u svim aktivnostima, cilj je projekta „Građanski aktivizam u službi prirode“. Radionici su prisustvovale predstavnice lokalne samouprave iz Komisije za rodnu ravnopravnost, Saveta za rodnu ravnopravnost i Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj, predstavnici i predstavnice civilnog sektora , JP Regionalna deponija Pirot, građani i građanke.
Prestavljeni su osnovni ciljevi mreže „Građani za prirodu“ u oblasti rodne ravnopravnosti koji podrazumevaju: Veće uključivanje i osnaživanje što većeg broja žena u zaštiti životne sredine, zelenoj ekonomiji i održivom razvoju; Povećanje vidljivosti doprinosa i uloge žena u zaštiti životne sredine; ravnopravno učešće žena u procesu donošenja odluka i dokumenata; Umrežavanje i osnaživanje kroz proces celoživotnog učenja.
Na Radionici su posebno istaknuti problemi neplaćenog kućnog rada, prava na imovinu i vlasništva nad imovinom, položaja žena na selu, povećane stope nasilja nad ženama.