Zamena uređaja za grejanje koji koriste drvo, ugalj ili lož ulje, kotlovima i pećima na pelet
Grad Pirot raspisao je konkurs za dodelu bespovratnih sredstava građanima za sufinansiranje mera smanjenja zagađenja vazduha poreklom iz individualnih izvora. Predmet konkursa je zamena uređaja za grejanje koji koriste ogrevno drvo, ugalj ili lož ulje kotlovima ili etažnim pećima na drveni pelet. Konkurs je otvoren do 7. jula a konkursan dokumentacija se može preuzeti na internet stranici grada Pirota, www.pirot.rs, ili na šalteru broj 14 u Jedinstvenom upravnom mestu Gradske uprave Pirot, ul. Srpskih vladara br. 82, Pirot.
Bojan Ivković, gradski energetski menadžer, objašnjava da je raspisan konkurs za sufinsniranje kotlova i peći na pelet kojima će biti zamenjena postojeća oprema koja koristi energetski i ekološki neprihvatljivo gorivo poput drveta, uglja i lož ulja. Konkurs se sprovodi u saradnji sa Ministarstvom zaštite životne sredine. Ukupna vrednost sredstava za sufinansiranje je 2 miliona dinara od čega Ministarstvo učestvuje sa 1,6 miliona a lokalna samouprava sa 400.000 dinara.
Korisnici mogu biti svi građani grada Pirota koji poseduju objekte sa postojećom opremom za grejanje koju je potrebno zameniti. Maksimalna vrednost iznosa po prijavi je do 50% od vrednosti ili maksimalno do 140.000 dinara sa PDV-om po prijavi.
“Princip konkursa je vrlo sličan konkursima koji su se ranije sprovodili s tim što sada prilikom izbora ponuđača, odnosno firmi od kojih će se nabavljati oprema, ne postoji lista potencijalnih dobavljača već građani mogu sami da izaberu dobavljače od kojih će kupiti opremu. Preduslov je da je objekat legalan, da se u tom objektu živi i da već postoji neka toplotna oprema. Ukoliko podnosilac prijave nije vlasnik, mora da poseduje saglasnost vlasnika objekta” – ističe Ivković.
Nakon prijava sledeći korak je obilazak objekata i sačinjavanje rang liste. Ivković podseća da uz prijavu građani prilažu i predračun od firme koja će isporučiti opremu. Posle uplate i isporuke opreme sledi još jedna provera komisije i na kraju lokalna samouprava isplaćuje predviđeni iznos sredstava.
“Ovo je prilika da naši građani nabave opremu koja je pre svega ekološki prihvatljivija, troši manju količinu energenata i koja je kvalitetnija po svojoj strukturi. Ciljana grupa gde bismo želeli da zamenimo opremu su stari uređaji poput kotlova za centralno grejanje i starih šporeta koji koriste ogrevno drvo ili ugalj. S jedne strane građanima pomažemo da se jeftinije greju a sa druge strane je pozitivan uticaj na životnu sredinu. Dilema koja je bila i prošle godine je cena peleta ali iskustvo govori da sa rastom cene peleta raste i cena ogrevnog drveta s tim što kod ogrevnog drveta postoje i drugi troškovi. Razlika je i u tehnologiji pa kada se svi elementi sagledaju vidi se da grejanje na pelet nije skuplje” – rekao je energetski menadžer.
Ivković podseća da je tržište peleta pod kontrolom države, što znači da država može da utiče na cene i da vrši proveru kvaliteta dok je tržište ogrevnog drveta van kontrole države i po pitanju kvaliteta i po pitanju cene. “Kad sve elemnete sagledamo mislim da je grejanje na pelet budućnost. Ovo je prilika da naši građani iskoriste finansijski podsticaj koji nije mali i da svi pokušaju da iskoristve ovu priliku” – kaže, Bojan Ivković, gradski energetski menadžer.
Građani imaju logističku podršku Gradske uprave. U Uslužnom centru postoji šalter za preuzimanje dokumentacije a mogu se dobiti saveti i sugestije kao i pomoć prilikom popunjavanja obrazaca.
Ovaj sadržaj je deo projekta Investicije po meri građana, u okviru Konkursa Grada Pirota za sufinansiranje medijskih projekata u 2023. godini