Vrata pravosuđa otvorena za građane Pirota
“Nasilje u porodici” – tema je foruma koji je organizovan u velikoj sali Višeg suda u Pirotu sa ciljem da se građanima približi tema i uloga pravosudnih institucija. Pirot je jedan od gradova u kojima se realiuje projekat “Pravda za sve – Otvorena vrata pravosuđa” kojim je obuhvaćeno preko 70 sudova i tužilaštava širom Srbije. Ovo je 142. događaj koji se organizuje u saradnji sa pravosudnim institucijama, Visokim savetom sudstva i Vrhovnim sudom.
O ulozi suda, tužilaštva, Centra za socijalni rad i MUP-a u kontekstu navedene teme govorili su: Jasmina Jovanović, sudija i predsednica Osnovnog suda u Pirotu, Rodoljub Živković, sudija Višeg suda u Pirotu, Predrag Đurić, javni tužilac u Osnovnom javnom tužilaštvu u Pirotu; Maja Denčev, Policijska uprava Pirot; Senka Micić, Centar za socijalni rad u Pirotu a moderatorka foruma bila je Katarina Toskić, advokatica Komiteta pravnika za ljudska prava – Jukom.
Tematska otvorena vrata organizovana su u saradnji sa Osnovnim i Višim sudom u Pirotu, kaže Momčilo Živadinović, koordinator projekta USAID-a Pravda za sve.
“Ovo je forum za diskusiju koji omogućava građanima ne samo da čuju predstavnike pravosudja već i da neposredno komuniciraju sa njima, da postavljaju pitanja i dobijaju odgovore o temi. Pirot je jedan od gradova u kojima se organizuju ovakvi događaji sa idejom da se pravosudje približi građanima i da se radi na informisanju i edukaciji građana o različitim temama.”
Jasmina Jovanović, predsednica Osnovnog suda u Pirotu ističe da je nasilje u porodici učestala pojava i da se kao sudija krivičar često susreće sa ovakvim predmetima.
“Želimo da građanima razjasnimo dileme i odgovorimo na pitanja koja ih muče. Građanima nije jasno šta je građansko pravna zaštita a šta krivično pravna. Građansko pravna zaštita pruža zaštitu žrtvi a krivično pravna zaštita je u stvari reperesija prema učiniocu odnosno nasilniku. Žrtve obično ne poznaju parvo i često misle da nisu dobili adekvatnu zaštitu iako je nasilnik osuđen u krivičnom predmetu to im ne znači ništa ako nisu dobili adekvatnu zaštitu u građansko pravnom postupku. Zato je ovo dobra prilika da građani na ovakvim forumima dođu u što većem broju i postave pitanja kako bismo neke stvari razjasnili. Kroz praksu sam primetila da građanima nije jasna njihova uloga u tom procesu, moramo im pružiti određena predznanja kako bi mogli da ostvare svoja prava” – ističe predsednica Osnovnog suda u Pirotu.
Cilj organizovanja ovakvih foruma je zajednički rad na unapređenju sitema. “Ovo je nažalost aktuelna tema, to je problem samih žrtava, problem porodice ali i problem zajednice. Neophodan je sitemski pristup kako bi se napravio održivi sistem u kojem će žrtva koja trpi nasilje kada prođe kroz taj sistem imati samostalnost, organizovati svoj život i sprovoditi svoje uobičajene aktivnosti, to je ono čemu težimo. Tu smo da građanima predstavimo kako sada izgleda taj sistem od prijave nasilja do toga šta građani mogu da očekuju od sistema, kome se mogu obratiti i kakvu podršku države mogu očekivati kroz ceo taj proces” – rekla je Katarina Toskić, advokatica Komiteta pravnika za ljudska prava – Jukom.
Pored zainteresovanih građana forumu su prisustvovali predstavnici relevantnih stručnih službi, institucija, škola i civilnog sektora.