Violončelista Marko Miletić: “Ulaganje u decu i kulturu ključno je za razvoj kritičkog mišljenja, lepih emocija i empatije”
Violončelista Marko Miletić i pijanistkinja Valentina Nenaševa predstavili su se pirotskoj publici u Domu kulture delima Betovena, Šopena, Ravela, Bramsa. Valentina Nenaševa je već nastupala pred Piroćancima dok je za violončelistu Maraka Miletića ovo bio prvi nastup u Pirotu te je zato, kako kaže, pažljivo birao repertoar.
Kaže se da violončelo ima dijapazon ljudskog glasa, što je umetnik Marko Miletić, na najbolji način predstavio i dočarao publici u Domu kulture. Umetnik ističe da je za prvi nastup u Pirotu izabran edukativni repertoar, tipičan čelistički. Koncert je počeo solo nastupom, Bahovom svitom za violončelo, osnovnom literaturom za ovaj instrument, koju je pronašao i popularizovao violončelista s početka XX veka, Pablo Casals.
Pored ovog dela koje se smatra azbukom za violončeliste, Marko Miletić je zajedno sa pijanistkinjom Valentinom Nenaševom izveo dela Betovena, Šopena, Ravela i čuveni Bramsov skercu.
Ovaj duo do sada je imao brojne nastupe po Srbiji. Marko je u decembru održao koncert u Kini gde je i ranije već nastupao. U Americi je završio postdiplomske studije gde je takođe, imao više koncerata. Iza njega su koncerti u Francuskoj, Poljskoj, Italiji a zajedno sa Valentinom prošle godine nastupio je na festivalu u Mađarskoj. Uskoro ih očekuje i koncert u Bugarskoj.
Violončelista, ističe da edukacija publike počinje od najranijeg detinjstva i da je ulaganje u kulturu ključno za celokupan razvoj društva. “Razlika između publike u Nemačkoj gde dete od pet godina ne aplaudira između stavova i u nekoj drugoj zemlji gde će i starija publika aplaudirati između stavova, govori o tome da se u nekoj zemlji više ulagalo a da je u nekoj zemlji umetnost i kultura zanemarena” – kaže Miletić.
Prema njegovim rečima neophodno je hitno ulaganje i edukacija dece kako bi prave vrednosti došle na svoje mesto.
“Upravo se dešavaju apeli koji moraju da odjeknu u društvu da kultura i ono što je bitno dođe na pravo mseto. Politika i ulaganje u mlade gde škole moraju da imaju u svom programu da se deca od najranijeg uzrasta vode na sve kulturne događaje bilo da je klasična muzika u pitanju ili izložbe, to je jedino rešenje da izađemo iz ovog problema koji danas imamao a koji će sutra napraviti mnogo veće probleme. Klasična muzika, kako i svaka lepa umetnost, izaziva najlepše u ljudima, produbljuje misli, navodi ljude na kritičko razmišljanje. Ako mi takav sadržaj ne pružimo deci i ne razvijamo kritičko razmišljanje, ne razvijamo osećaj o lepom, teško možemo da očekujemo da će ta deca sutra da izrastu u ljude koji imaju širok dijapazon emocija i razvijenu empatiju” – poručio je violončelista Marko Miletić.