U ponedeljak počinje treći Festival pirotskog ćilima
Treći Festival pirotskog ćilima održaće se od ponedeljka 26. avgusta do petka 30. avgusta. U pripremi festivala aktivno su učestvovale sve ustanove kulture u gradu. Pripremljen je bogat i raznovrstan program a najveće pirotsko blago – pirotski ćilimi biće izloženi u dvorištu Muzeja Ponišavlja.
Milica Golubović, pomoćnica gradonačelnika, zahvalila je svim ustanovama kulture koje aktivno učestvuju u organizaciji festivala. Svoj doprinos dali su: Muzej Ponišavlja, Dom kulture, Turistička organizacija Pirot, Narodno pozorište, Istorijski arhiv i Galerija.
Otvaranje festivala je u ponedeljak, u 19 sati, u Tvrđavi Kale, nakon otvaranja na programu je predstava “Darovni ćilim Cvete Agnine” koja počinje u 21 sat. Ista predtsava će biti odigrana i u utorak od 20:30 na istoj lokaciji.
“Ove godine ćemo imati bogat program, svakodnevno se od ponedeljka do petka, u Galeriji Čedomir Krstić oržava radionica slikanja pod nazivom “Šaru svoju stvaram i moj ćilim šaram”. Postavka ćilima je u dvorištu Muzeja Ponišavlja od utorka do petka. Građani će moći da vidie ćilime koji su inače u depou muzeja koje jednom godišnje iznesemo da se vidi kakvu lepotu naš grad ima. Pirotski ćilim je brend grada Pirota, brend Srbije, kojim se ponosimo” – rekla je pomoćnica gradonačelnika, Milica Golubović.
Od utorka do petka će u dvorištu Muzeja Ponišavlja biti postavljena dva razboja na kojima će tkalje predstaviti način izrade pirotskog ćilima.
Miloš Colić, zamenik gradonačelnika, je u ime grada Pirota pozvao građane i goste Pirota da dođu na Festival ćilima. Za razliku od prva dva festivala koji su organoizovani u dvorištu istorijskog arhiva ovoga puta ćilim će biti predstavljen u autentičnom ambijentu dvorišta Muzeja Ponišavlja. “Ove godine smo hteli da oživimo i druge prostore, dvorište Muzeja je preuređeno, tu je i naša Tvrđava koju održavamo i smatramo da svake godine možemo nešto da promenimo. Posebno mi je drago što i Narodno pozorište učestvuje sa predstavom koja je tematski vezana za festival. Našu šaru pokušavamo da predstavimo i promovišemo širom Srbije pa i van Srbije. Uvodimo i mlade naraštaje u priču o značaju pirostkog ćilima, najvećeg nematreijalnog kulturnog nasleđa koje Pirot ima. To što će deca raditi na radionicama pokušaćemo da preko Start up centra prenesemo na zidove i uredimo ih na način kako oni doživljavaju šaru pirotskog ćilima” – istakao je Colić.
On je pozvao i zainteresovane da se priključe radionicama i nauče osnove tkanja. Vizuelni identitret grada bi trebalo da bude što više vezan za šaru pirotskog ćilima i na tome ćemo raditi u narednom periodu” – poručio je Colić.