GRAD PIROT I GIZ POMOGLI RODITELJIMA DECE SA SMETNJAMA: Završna konferencija socijalnog uključivanja
U gornjem aneksu Sajamskog prostora u Pirotu održana je završna konferencija projekta “Centar za sprovođenje inovativnih mera socijalne politike u gradu Pirotu”. Projekat, koji je realizovan u saradnji sa nemačkom organizacijom GIZ, doneo je gradu nove socijalne usluge i podršku za marginalizovane grupe.
Konferenciji su prisustvovali predstavnici Gradske uprave Pirot, organizacije GIZ, Centra za socijalni rad, Udruženja MNRL Pirot i ZIP Centra Pirot, koji su bili ključni partneri u realizaciji ovog važnog projekta.
Zamenik gradonačelnika grada Pirota, Miloš Colić, istakao je značaj projekta i održivost njegovih rezultata, naglasivši da je grad izdvojio dodatnih 3,2 miliona dinara za nastavak finansiranja pet ličnih pratilaca za decu sa smetnjama u razvoju. On je posebno naglasio da će prostor aneksa Sajamskog centra biti korišćen za građanske inicijative i uključivanje građana u donošenje odluka na lokalnom nivou.
“Mi smo obećali i to obećanje smo ispunili da ćemo ovaj projekat učiniti održivim na taj način što smo izdvojili još 3 miliona i 200 hiljada dinara za još pet ličnih pratilaca za decu sa smetnjama u razvoju,” rekao je Colić.
Robert Bu, predstavnik GIZ-a, govorio je o višegodišnjoj saradnji sa gradom Pirotom, ističući da je ovaj projekat specifičan jer se bavi oblašću socijalne zaštite, ali istovremeno i ekonomskim osnaživanjem žena iz marginalizovanih grupa.
“Projekat je izuzetno značajan kao i višegodišnja saradnja sa gradom Pirotom. Naime GIZ Srbija već duži niz godina realizuje različite projekte u saradnji sa Pirotom. Ovaj projekat je specifičan po tome što radi u oblasti socijalne zaštite, ali istovremeno se bavi i ekonomskim osnaživanjem žena iz različitih marginalizovanih grupa. Interesantno je da je projekat zapravo baziran na potrebama lokalne zajednice i kreiran u intenzivnom dijalogu sa gradom,” istakao je Robert Bu, predstavnik GIZ-a.
Tokom projekta, 30 žena iz marginalizovanih grupa prošlo je obuke iz oblasti karijernog vođenja i digitalizacije, a pružana je i psihosocijalna podrška kroz individualni i grupni rad sa stručnjakom iz oblasti psihologije.
Nataša Stefanović, menadžerka projekta iz Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj, istakla je da je projekat doneo “multifunkcionalnu socijalnu uslugu” koja je omogućila majkama dece sa smetnjama u razvoju da dobiju slobodno vreme za sopstveni razvoj, dok su njihova deca dobila adekvatnu podršku.
“Nama je najdraže što je obučeno i upošljeno pet novih ličnih pratilaca, čime je u mnogome olakšan život kako ove dece tako i njihovih roditelja,” naglasila je Stefanović, dodajući da i pored ovog unapređenja, gradu je potrebno još najmanje 10 ličnih pratilaca za decu sa smetnjama u razvoju.
Iako je projekat formalno završen, njegovi rezultati će biti održivi kroz nastavak rada ličnih pratilaca i korišćenje opremljenog prostora za buduće aktivnosti podržavanja socijalne inkluzije.