Lokalna samouprava

Razvoj socijalnih usluga na lokalnom nivou sa fokusom na konkretne potrebe građana

“Razvoj socijalnih usluga na lokalnom nivou” naziv je seminara koji je održan u okviru projekta “Reintegracija II- dalja podrška održivoj (re)integraciji povratnika u Srbiji”. Seminar je organizovan za predstavnike lokalnih samouprava, centara za socijalni rad i organizacija civilnog društva koje se bave pružanjem usluga socijalne zaštite iz Pirota, Dimitrovgrada, Bele Palanke, Babušnice, Novog Pazara i Kruševca. Cilj seminara bila je razmena iskustava i znanja učesnika kao i podrška izgradnji i jačanju lokalnog sistema socijalnih usluga u regionima obuhvaćenim projektom.

Igor Kojčić, koordinator programa ističe da je za unapređenje Sistema socijalne zaštite neophodno da u fokusu  čovek i da se usluge  kreirajuprema potrebama građana. “Transformacija našeg sistema socijalne zaštite počela je izmenom Zakona o socijalnoj zaštiti  2011. godine. Sa jugoslovenskog modela, gde je sistem bio na prvom mestu, okrenuli smo se ka čoveku odnsono pokušavamo da sistem prati potrebe pojedinaca. Suštinski gledano problem je što transformacija traje dugo, sporo se menja sistem ali se oslanjamo na evropske vrednosti, iskustva i tekovine. Sada je drugačiji pristup i drugačiji kontekst, ovaj sistem kome mi kao država pokušavamo da težimo je suštinski usmeren ka pojedincu i resursi i sredstva bi trebalo da prate potrebe pojedinaca” – rekao je Igor Kojčić, koordinator programa.

Marija Vasić, direktorka Centra za socijalni rad, istakla je da Pirot kao odgovorna lokalna zajednica ulaže velika  sredstva u ljudske resurse u realizaciju socijalnih usluga ali i se i dalje razmišlja o unapređenju postojećih  usluga i uvođenju novih koje nedostaju.  “Jako je bitno da korisnici usluga budu u fokusu i da na taj način planiramo nedostajuće usluge ili one koje želimo da poboljšamo. Bitno je što je ovo regionalno povezivanje gde ćemo mi sa kolegama iz drugih centara moći da dogovorimo način daljeg delovanja i pružanja socijalnih usluga i da se za to zalažemo i na lokalu ali i na višim instancama. Ako nam je cilj i krajnji domet potreba krajnjeg korisnika onda usluge moramo tako i planirati u skladu sa ovim načelima u cilju zaštite najboljeg interesa korisnika.”- rekla je Vsićeva.

Aleksandra Ranđelović Tričković, pedagog u Centru za socijani rad u Beloj Palanci, kaže da je u ovoj opštini prioritet prihvatilište  kao i usluga  urgentne hraniteljske porodice. U Babušnici je prioritet usluga dnevni boravak  za decu sa posebnim potrebama koja je postojala u Strelcu.  Kristina Aleksić, zamenica predsednice opštine Babušnica, kaže da je licenca za ovu uslugu istekla pre tri godine i da lokalna samouprava nastoji da je ponovo uspostavi i dodaje da se za 17 programa socijalne zaštite iz budžeta opštine  izdvaja preko 59 miliona dinara.

Dragan Mančev, gradski većnik u opštini  Dimitrovgrad istakao je da  Dimitrovgrad kao opština može da se pohvali brojnim uslugama socijalne zaštite. “Dimitrovgrad je jedna od retkih opština koja ima Centar za hiporehabilitaciju ali ima i onih usluga koje nedostaju opštini,  trebalo bi da ima više hraniteljskih porodica, centar za urgentni smeštaj, to je nešto što nedostaje celom okrugu ne samo Dimitrovgradu. Kao okrug bismo mogli da poradimo na ovim potanjima” – rekao je Mančev.

Seminar je  održan u okviru komponente projekta  koja se odnosi na jačanje lokalnih sistema socijalne zaštite a edukator je bila Mila Carovska, bivša ministarka Ministarstva za rad i socijalne politike u Severnoj Makedoniji i ekspert za razvoj socijalnih politika.

Projektom “Reintegracija II- dalja podrška održivoj (re)integraciji povratnika u Srbiji” će u Pirotu biti podržano više od 800 korisnika, kako bi ojačali svoj ekonomski i društveni položaj i unapredili svoju reintegraciju u zajednici. Ukupna vrednost projekta je preko 400.000 evra, finansiran je sredstvima nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj BMZ uz podršku i sufinansiranje Grada Pirota.