Prvi put u Pirotu otvorena vrata pravosuđa za građane
U velikoj sali Višeg sudu u Pirotu održan je forum “Otvorena vrata pravosuđa” kako bi se građani upoznali sa radom ove institucije iz drugačije perspective, kroz razgovor sa predstavnicima pravosuđa u cilju razrešenja dilema koje imaju kao realni ili potencijalni učesnici u postupku. Ovo je prvi ovakav događaj u Pirotu gde su građani otvoreno mogli da postavljaju pitanja predstavnicima pravosuđa. Otvaranjem svojih vrata za građane, Osnovni sud u Pirotu se priključio grupi od preko 70 sudova i tužilaštava svih nadležnosti u Srbiji, u kojima se realizuje program “Otvorena vrata pravosuđa”.
Cilj projekta „Otvorena vrata pravosuđa“, koji je podržan od strane USAID-a, je jačanje poverenja građana u rad pravosudnih institucija u Republici Srbiji kroz razvoj dijaloga i komunikacije između građana i predstavnika pravosuđa kao i jačanje odgovornosti njihovog rada.
Tema foruma, koji je održan u pirotskom sudu bila je:„Koji su oblici lišenja slobode i kako mediji izveštavaju o njima?“. Građani su, od Nebojše Kostića, sudije Osnovnog suda u Pirotu, Marije Rangelov, zamenika u OJT u Pirotu, Bojana Rajkovića, advokata i Bobana Živkovića, načelnik Odeljenja kriminalističke policije mogli da čuju i razjasne brojne dileme o radu ovih institucija. Koji su oblici lišenja slobode i šta je važno da građani znaju o svojim pravima i da li imaju parvo na prigovore ili žalbe na postupanje nadležnih organa, su samo neka od pitanja o kojima se razgovaralo.
Momčilo Živadinović, rukovodilac programa “Otvorena vrata pravosuđa”, kaže da cilj ovog programa jeste demistifikacija određenih institucija. “Ovakav događaj se u Pirotu održava prvi put, ovo je samo jedan od sudova sa kojim asarađujemo , počeli smo pre 4 godine samo sa 15 sudova, u međuvremenu se priključilo preko 70 sudova i tužilaštava svih nadležnosti.
Živadinović ističe da se sa sudskom upravom, medijima, advokatima razgovara o tome koji su to sadržaji koji najviše zanimaju ljude iz određene lokalne sredine. “Svaki put je druga tema, građane najviše interesuje izvršenje izvršnih postupaka zašto suđenja dugo traju, kao i nasilje u porodici, tema koja je u poslednje vreme veoma aktuelna. Potrebno je raditi ne samo na edukovanju građana već i na edukovanju predstavnika pravosuđa o konkretnim temama” – istakao je rukovodilac programa “Otvorena vrata pravosuđa”.
Od početka godine Osnovnom javnom tužilaštvu u Pirotu podneto je oko 400 krivičnih prijava, 108 lica je lišeno slobode, što Pirot svrstava na drugo mesto u Republici, posle Beograda. PR Javnog tužilaštva kaže da na ove podatke u najvećoj meri utiče blizina granice odnosno krivična dela u kojima su uglavnom počinioci strani državljani. Građani su još, na Forumu koji je održan u zgradi Osnovnog suda u Pirotu, mogli da čuju i podatak da se iz budžeta Srbije svake godine izdvaja oko 10 miliona evra zbog neosnovanog lišavanja slobode.
Foto: Ilija Lika Pejčić