Pisac istine, Goran Milašinović, predstavio svoja dela pirotskoj publici
U organizaciji Narodne biblioteka Pirot, u dvorištu Muzeja Ponišavlja sinoć je održana promocija romana “Slučaj Vinča” Gorana Milašinovića. Autor je pirotskoj publici preneo svoja saznanja, podatke do kojih je tokom istraživanja došao kao i svoje stavove o stanju društva i pomeranju granica ljudskosti.
Goran Milašinović, kardiolog i pisac, je nakon višedecenijskog izbegavanja teme radijacije u Vinči, priču o srpskom Černobilju ispričao efektno i sa mnogo detalja. Upravo je humanost koju su pokazali Francuzi, te 1958. godine, prema našim ozračenim naučnicima, bila motiv da napiše roman. Knjiga je proizvod piščeve impresioniranosti humanim činom francuskih građana koji su poklonili koštanu srž nepoznatim ljudima, rizikujući svoj život i svoje zdravlje. “Mislim da danas ta vrsta humanisti ne postoji. Pričati o tome, upozoravati ljude i podsećati ih na tu humanu notu koju imamo, podsetiti na neke događaje kada je to bilo očiglednije nego danas je uvek dobro.”- kaže autor, Goran Milašinović.
U fokusu Milašinovićevog romana je čovek, njegova dela su bazirana na istini i emociji. “Nemoguće je pisati drugačije osim istine. Uvek me interesovalo zbog čega su određene teme tabuizirane, zbog čega nisu otvorene za javnost. Ja nisam imao isključivu potrebu da otkrivam taj događaj nego da zamišljam ljude. Čovek je fokus onoga što mene kao pisca intrigira a književnost nam daje mogućnost da sagledamo misli i emocije ljudi. Mi ne možemo da zaključimo na osnovu istorijskih podataka šta je neko mislio, kako se osećao a to je ono što nas kao ljude zanima i jedino književnost ima odgovore na to” – ističe pisac.
Govoreći o filmu “Čuvari formule”, Dragana Bjelogrlića koji je snimljen po knjizi “Slučaj Vinča” Milašinović ističe da ima odstupanja ali je pobedila zajednička želja da se pomenuti događaj predstavi i kroz filmsku umestnost. “Ja sam na kraju zadovoljan ali sam svestan da postoje nužne razlike između književnosti i filmskog stvaralaštva koje moraju da dovedu do razlike između knjige i filma. Pisanje scenarija je trajalo 7 godina, toliko smo radili na “peglanju” između mojih želja i njihovih želja. Moja je želja bila da to bude sve isto kao u knjizi a njihova želja je bila da to bude skroz drugačije i na kraju smo napravili nešto između” – kaže autor romana.
Goran Milašinović je pirotskoj publici predstavio i svoj novi roman Muk, koji za razliku od “Slučaja vinča” gde su svi likovi heroji, govori o antihumanosti. “Ovaj roman bi trebalo da nas upozori da u velikim željama za uživanjem i hedonizmom umemo da pređemo granicu koja ulazi u patologiju a to je da žrtvujemo 10.000 ptica zarad želea ili paštete koja se pravi od ptičjih jezika i da uništavamo najlepši i najgragoceniji ukras prirode da bismo bili zadovoljni jednim obrokom” – kaže autor.
I u ovom romanu predstavljena je istinita priča o niskim strastima sa nesagledivim posledicama.