Pirot – grad mladih – Javna rasprava o Nacrtu strategije za mlade Grada Pirota za period 2024.-2028. godine
U okviru javne rasprave organizovan je otvoreni sastanak na kome je prezentovan nacrt Strategije za mlade grada Pirota za period 2024–2028. godine i Akcionog plana za njeno sprovođenje za period od 2024. do 2026. godine. Sastanku, koji je održan u Svečanoj sali gradske uprave Pirot, prisustvovali su zainteresovani građani, mladi, udruženja i stručna javnost.
Maja Ćirić, menadžer kancelarije RRA Jug u Pirotu, rekla je da je izrada Strategije dugotrajan proces tokom kojeg su analizirane sve mere i aktivnosti koje su obuhvaćene Strategijom i koje su usklađene sa Zakonom o planskom sistemu Republike Srbije, Zakonom o mladima, Uredbom o metodologiji upravljanja javnim politikama koja definiše procedure i korake u izradi jednog ovakvog dokumenta. Startegija je, takođe, usklađena sa Planom razvoja Grada Pirota na lokalnom nivou ali i Strategijom za mlade u Republici Srbiji koja je doneta početkom prethodne godine kao i Akcionim planom za njeno sprovođenje koji je donet u julu 2023. godine.
“Cilj donošenja Strategije za mlade Grada Pirota jeste definisanje prioritetnih oblasti za mlade i aktivnosti koje treba da odgovore na specifične potrebe mladih u Pirotu kao i utvrđivanje omladinskih politika kao set stretških mera koje povezuju različite oblasti života mladih u Pirotu i koje će doprineti unapređenju kvaliteta života mladih, njihovom fizičkom i psihičkom blagostanju i sveukupne dobrobiti uz mogućnost da razvijaju svoja znanja, veštine i stavove kako bi se što lakše integrisali u društvu i preuzeli aktivnu ulogu” – kaže Maja Ćirić.
Strategijom je definisan jedan opšti i pet posebnih ciljeva, a to podrazumeva unapređenje instrumenata omladinskih politika na lokalu, formalno i neformalno obrazovanje kroz unapređenje niza mera, razvoj aktivizna i volonterizma čime mladi dobiju ulogu aktivnih članova društva, razvijanje znanja, veština stavova, olakšano zapošljavanje mladih i unapređenje njihovog fizičkog i mentalnog zdravlja i bezbednosti.
Miloš Colić, zamenik gradonačelnika Pirota objašnjava da je Strategija za mlade krovni dokument omladinske politike koji omogućava realizaciju raznih aktivnosti i mera koje su usmerene ka mladima. “Mladi čine 20% našeg društva, mi mnogo toga radimo da sprečimo depopulaciju, imamo populacione mere pored kojih su nam važne i sve druge aktivnosti koje su usmerene ka mladima. Putem ovog krovnog dokumenta želimo da stvorimo mogućnost da mladi kreiraju svoju politiku sami, da kažu šta im je potrebno i da kroz budžet, koji usvajamo pred kraj svake godine, predvidimo i te aktivnosti. Pirot veliki deo svog budžeta usmerava prema mladima na razne načine ali će Strategija biti krovni document koji će sve to definisati. Mladi su najveći potencijal jednog društva”- istakao je Colić i pozvao sve organizacije civilnog društva, ustanove kulture, udruženja građana, zdravstvene ustanove i javna perduzeća da svoje razvojne planove i svoje politike prilagođavaju mladima, što kao direktnim učesnicima u njihom programima ili kao korisnicima.
Colić je podsetio da je jedan od strateških ciljeva grada da jedna visokoškolska ustanova odnosno fakultet pri niškom Univerzitetu bude otvoren u Pirotu.
“Pirot će postati grad mladihi ostće grad mladih. Želimo da privlačimo mlade iz regiona i da mladi ostanu ovde”- poručio je Colić.
Uvid u nacrt Strategije za mlade grada Pirota 2024-2028. i Akcionog plana za njeno sprovođenje za period od 2024. do 2026. godine može se izvršiti na internet prezentaciji Grada Pirota: https://www.pirot.rs/index.php/8-cirilica/7421-s-r-gi-b-zb-dn-s-i-s-br-c-gr-d-pir-z-p-ri-d-2024-2028-g-din-2 .
Svoje primedbe, predloge, sugestije građani mogu dostaviti do 24. juna u 12 sati.