„Održiva mobilnost“ – Tradicija bicikliranja u Pirotu kao mogućnost za dalje unapređenje aktivnih vidova prevoza
Kao doprines razvoju francusko-srpske saradnje u oblasti održivih gradova, Ambasada Francuske u Srbiji je uz pomoć svojih partera 2022.godine započela konkurs „Ekoopština“. Ovaj konkurs nagrađuje gradove i opštine koji su krenuli u proces ekološke tranzicije u četiri ključne oblasti: održivo upravljanje otpadom, održivo upravljanje vodom, energetska efikasnost javnih zgrada i održiva mobilnost. Na konkursu „Ekoopština 2023“ Grad Pirot je u konkurenciji 300 gradova, opština i škola dobio nagradu u kategoriji Održiva urbana mobilnost.
Nakon studijske posete Klermon Feranu, februara meseca, u organizaciji Grada Pirota i Ambasade Francuske danas je u Pirotu održan seminar „Održiva mobilnost“, kojem su prisustvovali predstavnici Ambasade Francuske i grada Klermon Ferana, francuskih i srpskih aktera uključenih u programe održivog razvoja.
Dr Marina Nenković – Riznić, naučni savetnik Instituta za arhitekturu i urbanizam Srbije istakla je da je u poslednje tri godine, koliko traje konkurs “Ekoopština”, pristigao veliki broj prijava iz različitih opština i gradova u Srbiji što, po njenoj oceni potvrđuje da Srbija nije daleko od francuskih iskustava. “Što se finansijskog dela tiče možda imamo nekih većih problema ali s obziropm na budžete naših opština i gradova mi radimo najbolje moguće. Grad Pirot je laureate u oblasti urbane mobilnosti i time je još jednom da se izdvojio u odnosu na ostale opštine.
Ona je istakla da je Grad Pirot pokreće i različite inicijative u drugim oblastima kao što je održivo upravljanje otpadom, održivo upravljanje vodama i energetska efikasnosti gde je u odnosu na ostale gradove u Srbiji u samom vrhu.
Realizacijom ovakvih projekata građani dobijaju kvalitetnu životnu sredinu ali se stiču i veća iskustva koja mogu da nađu direktnu primenu u gradu što se odražava na kavlitet života samih građana.
Klara Danilović iz Stalne konferencije gradova i opština istakla je da je ova organizacija pre pet godina pružali Pirotu podršku u izradi Plana održive urbane mobilnosti što je sada prepoznato i daje rezultate. “Grad Pirot je prošle godine postao dobitnik nagrade “Ekoopština” u ovoj oblasti. Pirot brine o tome kako će se građani kretati i nalazi načine da im omogući da što više koriste aktivne vidove prevoza, što nije svuda prepoznato u svim gradskim sredinama na taj način. Ovim takmičenjem smo želeli da pokažemo primere dobre prakse a Pirot je jedan od dva grada koji su na taj način prepoznati i od strane partnera iz Francuske i mnogih drugih.
U vašem gradu je prepoznata tradicija bicikliranja koja postoji ali planom koji je izrađen definisane su aktivnosti i mere kojima grad želi da održi nivo bicikliranja ili da ga unapredi. Tu su i druge inovativnije stvari kao što je podsticaj za elektromobilnost , postavljanje novih punjača za električna volzila ali i druge aktivnosti koje se odnose na unapređenje životne sredine, nove javne prostore, pešačke zone i šetališta ” – kaže Danilovićeva.
Samir El Bakkali, gradski odbornik i zamenik gradonačelnika zadužen za međunarodne odnose za grad Klermon-Feran istakao je da je tema održivog razvoja vrlo aktuelna i tiče se svih građana ove planete. “U tom smislu mi moramo da sarađujemo kako sa stručnjacima tako i sa građanima po pitanju pre svega razmene znanja i iskustava između Pirota i Klermon-Ferana. To nam je potrebno da bismo brzo mogli da napredujemo kada je u pitanju promena načina kretanja i promena naših navika da bismo išli ka kretanju koje je vezano za održivi razvoj”.
Gosti iz Francuske predstavili su model upravljanja u Francuskoj u oblasti planiranja urbane mobilnosti kroz ulogu državnih i lokalnih vlasti u izradi planova gradskog saobraćaja. Prezentovan je saobraćajni plan i strategije za promociju alternatvinih vidova mobilnosti i velikih strukturalnih projekata.