(Ne)briga o kulturnom nasleđu
Sinoć je u galeriji Muzeja Ponišavlja otvorena tradicionalna, 12. po redu izložba pod nazivom “(Ne)briga o kulturnom nasleđu”, na kojoj je izloženo tridesetak radova poznatih pirotskih fotografa. Na fotografijama Andreja Jovanovića, Ivana Mančića, Stefana Spasića, Igora Đorđevića i Aleksandra Ćirića prikazani su neki od ukupno 27 spomenika kulture u pirotskom kraju.
Autor izložbe, kustos Muzeja Ponišavlja Tatijana Karanović kazala je na otvaranju izložbe da je cilj ovog projekta koji traje već 12 godina da mladi uoče značaj tradicije.
“Projekat, korak po korak, gradi vezu između 27 spomenika kulture i lokalne zajednice. Fotografija, mladost, kao emocija često podignuta do patetike, njeno su sredstvo za podsticanje mladih ka otkrivanju neprocenjive vrednosti i lepote spomeničkog nasleđa. Posle svake godine ostaje nada da se primičemo cilju-da mladi uoče značaj tradicije, kontinuiteta u zaštiti kulturnih dobara i negovanja kulturnog identiteta”, kazala je kustos Tatijana Karanović.
Akademski umetnik i fotograf Andrej Jovanović, koji je bio zadužen da na izložbu budu prezentovani najkvalitetniji radovi, kazao je da je ove godine akcenat bio “blago” pomeren ka brigi o kulturnom nasleđu i dodao da su pirotski fotografi kroz kvalitetne radove ukazali na značaj očuvanja naše kulturne baštine.
“U pirotskom kraju među najznačajnijim spomenicima kulture izdvajaju se svakako kuća uglednog trgovca Hriste Jovanovića-Malog Riste, koja je sagrađena 1848. godine i u njoj se sada nalazi Muzej Ponišavlja. Ovaj objekat je pod zaštitu države 1953. godine, a od decembra 1979. godine slovi za spomenik kulture od izuzetnog značaja. Marta 1953. godine Pirotski grad, poznat i kao Momčilov grad, srednjovekovna tvrđava, stavlja se pod zaštitu države, a poslednji spomenik kulture koji je stavljen pod zaštitu države jeste zgrada Gimnazije. Ona je pod zaštitom države od 1989. godine, kaže Karanovićeva.
tekst i foto A.Ć.