Kultura

Motivi pirotskog ćilima na mozaiku od kamena – U Galeriji Čedomir Krstić otvorena  izložba mozaika „Tkanje kamenom“

„Tkanje kamenom“ naziv je izložbe koja je sinoć otvorena u  Galeriji Čedomir Krstić a neverovatne radove od kamena ljubitelji ove vrste umetnosti moći će da vide do kraja avgusta. Radovi su inspirisani motivima pirotskog ćilima i biće postavka Galerije i u vreme održavanja Festivala pirotskog ćilima.  

Članovi ateljea Kamen i lom već  više godina tkaju zajedničke mozaičke ćilime u 12 ruku, što ovim radovima daje određenu specifičnost a polaznike ateljea kroz novu inspiraciju i jedan izazvani zadatak inspiriše da se na jedan dublji i dtugačiji način  bave istovremeno istraživanjem prošlosti kao i ličnim usavršavanjem i upoznavanjem sa mogućnostima mozaičkog izraza.

Petar Vujošević autor projekta kaže da je 12 umetniak na opvom zadatku pokušalo da uuradi upravo to što su tkalje radile u izradi ćilima. „Tkali smo samo drugim materijalom, kamenom. Boja kamena se nekada prelije to je  prirodna boju koju su inače koristile i tkalje ranije, te osnovne boje koje možemo sresti i na ćilimu. Na svakom radu se prepoznaju i različiti načini boda odnosno slaganje kamena. To je ideja da se kroz zajednički rad dođe do likovne suštine kroz tradicionalnu simboliku. To je nešto što je duboko vezano za stvaralaštvo i za vizuelnu kulturu od praistorije do danas mi imamo ornamente koji se ponavljaju i itekako imaju likovno dejstvo na nas. To je neka naša unutrašnja psihička struktura koja je pokrenuta upravo tom simbolikom“ – objašnjava magistar umetnosti, Petar Vujošević.

Spajajući etno građu i savremeni mozaik namera umetnika je da se postigne atmosfera u kojoj će se na nov način sagledati i doživeti nasleđe predaka.

Jedna od dvanaestoro umetnika koliko je radilo na mozaicima je Ana Jevgenijević koja ističe da je njihova želja bila da kroz prirodni kamen iz Srbije ožive neke od šara. „Taj susret sa šarama je posebno zanimljiv zato što vas vuče i stvara se neka nova energija dok slažemo kamen bez obzira kako ko iznutra radi. Mi nismo imali ograničenja, imali smo  potpunu slobodu i na kraju se sve to harmonizovalo. Ako pogledate svaki rad malo detaljnije otkrićete naše različite niti, naše rukopise koji su postali kao jedan i sada komuniciraju sa vama“ – rekla je umetnica.

Ona dodaje da se raduju što uspeli da dođu do Pirota i da radovi budu izloženi baš u gradu  gde ljudi žive sa ornamentima koji su prikazani na njima. „Divno je što će jedan deo izložbe biti ovde za vreme Festivala ćilima. Mi smo namerno ostavili ove sredine u krugovima i jedva čekamo da se tkalje umešaju i da vidimo to novo što nastaje“  – kaže Ana Jevgenijević.

Pre Pirota mozaici su bili izloženi u Beogradu i Kragujevcu gde je izložba takođe odlično primljena. Ove motive videli su i gosti iz Tunisa koji rade mozaike sa sličnom ornamentikom. Dogovoreno je da se naredne godine organizuje zajednička izložba u Srbiji kako bi se uporedile dve mozaičke škole ali i dve tradicije.

Slične vesti

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker