Istaliranje kalorimetara u stanu isplati se za samo jednu grejnu sezonu
Gradska toplana u Pirotu spremna je za uvođenje novog tarifnog sistema, koji je zakonska obaveza svih toplana u Srbiji. Primena novog sistema počeće već od 15. oktobra, i to najpre u objektima gde za to postoje adekvatni tehnički uslovi, s tim da će se sukcesivno u sistem uvoditi i ostali korisnici kako se vremenom budu stvarali uslovi.
Kako je danas za Pirotske vesti izjavila rukovodilac ekonomskih poslova, investicija i energetske efikasnosti u Gradskoj toplani u Pirotu Tanja Radulović, već je izvršeno baždarenje svih kalorimetara na nivou podstanica.
-Tarifni sistem konkretno za potrošača znači da će plaćati kilovat-sate. Predviđene su dve vrste cena, takozvana varijabilna i fiksna cena. Fiksna cena je cena koju će korisnik plaćati tokom cele godine bez obzira da li se greje ili ne, slično računu za struju i to je neophodno za održavanje sistema. Varijabilna cena je cena koju će korisnici da plaćaju samo tokom grejne sezone. To su zapravo kilovat-sati koje korisnik potroši pa toplana njima to fakturiše. Što se tiče samog iznosa računa, visina računa biće onolika koliko građani sami budu štedeli ili rasipali toplotnu energiju. Ukoliko budu štedeli i zavrtali ventile u stanu, računi će biti manji i obrnuto. Sama visina računa zavisi isključivo od stanara. Praksa i analize koje smo radili pokazuje da ukoliko korisnik bude trošio nekih 140 kilovat sati, koliko je godišnji prosek, plaćaće istu visinu računa kao i oni koji budu plaćali po metru kvadratnom. U zavisnosti od toga da li se troši iznad ili ispod te vrednosti, računi će biti veći ili manji. Svi građani mogu da očekuju malo veće račune za vreme trajanja grejne sezone, ali će zato plaćati niže račune tokom leta i kada se završi grejna sezona. Što se tiče cena, one će se tačno znati nakon predstojeće sednice lokalnog parlamenta-kazala je Radulovićeva Pirotskim vestima.
Po njenim rečima, u ovoj grejnoj sezoni tarifni sistem će zaživeti u otprilike tridesetak objekata, odnosno isto toliko podstanica sa automatskom regulacijom i u tu su obuhvaćeni stambeni, ali i poslovni povlašćeni korisnici.
-Stručne ekipe toplane su počele da rade na obaveštavanju korisnika kako bi se objasnilo šta tarifni sistem predstavlja. Juče smo organizovali prvi sastanak sa predstavnicima skupštine stanara i otklonili sve nejasnoće, a oni su u obavezi da obaveste sve stanare u zgradi o tome kako će se njihovi računi naplaćivati od početka nove grejne sezone. Građani će sa početkom nove sezone dobiti i nove račune, koji će biti savremeniji i sama forma računa biće jednaka za obe kategorije kupaca, za one koji budu plaćali po tarifnom sistemu, tako i za one koji plaćaju po metru kvadratnom. Želim posebno da se zahvalim lokalnoj samoupravi koja nam je pružila podršku u ovom poslu, ali i predstavnicima skupština stanara sa kojima takođe imamo odličnu saradnju-kazala je Radulovićeva.
Kako kaže Radulovićeva, uvođenje plaćanja po tarifnim sistemima zakonska je obaveza svih toplana u Srbiji.
-To je i naša obaveza, jer je toplana nadležna sve do samih podstanica, dok je sve iza podstanice predstavlja obavezu samih stanara, s tim da će im toplana omogućiti da se sami dogovore na nivou zgrade da li žele da im se naplaćuje na osnovu onoga što toplana bude pročitala u samoj podstanici, na kalorimetru, pa da se na osnovu toga vrši raspodela, ili će stanari sami očitaviti svoje individualne merače pa toplani dostavljati ono što budu očitali i onda na osnovu toga će toplana izvršiti srazmernu raspodelu računa svim korisnicima na nivou te zgrade. Važno je za korisnike da znaju da je moguće i individualno postavljanje kalorimetara u privatnim stanovima, s tim da oni moraju biti baždareni. Cena kalorimetra za jedan radijator iznosi oko 50 evra zajedno sa ugradnjom, ali je iskustvo pokazalo da se ova investicija isplati samo za godinu dana-zaključuje Radulovićeva.
tekst i fotografije Aleksandar Ćirić
Da je drzava ko sto treba da bude pa da subvencionira nabavku tih kalorimetara da ljudi to stave i da se stavi tacka na pricu sa razlicitim tarifama. mada ovo i nije komplikovano toliko koliko je sa strujom situacija. njihov racun bi i sam Tesla, koji im stoji pred ulazom u zgradu tesko protumacio 😉