E-Muze(j)onica – Herbarijum Konstantina Koste Minovića
Konstantin Kosta Hadži Minović (1902-1973) iz ugledne pirotske trgovačke porodice, kao mladić je triput posetio Sv. Goru dvadesetih godina XX veka. On i njegova majka Jovanka Hadži Minović su sa pokloničkih putovanja doneli brojne relikvije: ikonu na platnu – Jerusalim, koju su poklonili Temačkom manastiru, ikonu Sv. Petke i Čudotvornu ikonu Bogorodice Vladimirske zaveštane i poklonjene Sabornoj crkvi u Tijabari, ikonu Sv. Vrača poklonjenu crkvi Sv. Đorđa u Nišoru…
Tokom boravka na Atosu, obišao je sve manastire i uživao u njihovom prekrasnom okruženju. Nadahnut „vidicima čarobnim i lepotom nenadmašnom“ i želeći da deo te lepote sačuva, sakupljao je tamošnju floru i slao svojoj sestri Darinki u Pirot. Ona je
biljke presovala i od osušenih pravilabukete – slike, koje je slagala u herbarijum. Herbarijum je muzeju poklonio Konstantin Hadži Minović 15.oktobra 1970, posle smrti svoje sestre. Ova sveščica tvrdog poveza, crvene boje, dim. 23,3×18,2 cm, ima na prednjoj korici natpis Vidы Aөona i sadrži 21 list papira sa osušenim biljkama, od čega su 2 lista papira sa biljkama iz okruženja Sukovskog manastira kod Pirota.
Svaki list predstavlja originalan prikaz osušenog cveća i malo umetničko delo koje pri kraju nosi natpis sa podacima o manastiru i godinom, gde i kada je biljka ubrana: „Sv. Gora – manastir Sv. Pavle, nekada srpski, a sada grčki. Ovde ima još nadpisa iz doba naših careva i kraljeva ali je mnogo uništeno, knjige spaljene, a i što ima Grci kriju od posetilaca, naročito od Srba, 1924; Sv. Gora – Skit Sv. Jovana Krstitelja (rumunski). Ovde živi malo bratstvo – prosti su kaluđeri i reko bih da teško žive, siromašni su; Sv. Gora – Kareja, isposnica Sv. Save, 1924.“
Korice koje čine ovaj neobični herbarijum se mogu rasklopiti na četiri dela, tako da oblikuju pravoslavni krst, što i simbolično pokazuje poreklo i značenje ove relikvije.
tekst i foto Muzej Ponišavlja Pirot