Zdravlje

DR DIMITRIJEVIĆ: SAVETI ZA RODITELJE O MERENJU TEMPERATURE I KUĆNOJ APOTECI

U nastavku razgovora za Pirotske vesti, pedijatar dr Milena Dimitrijević pružila je praktične savete roditeljima o merenju temperature, lekovima koje treba imati u kućnoj apoteci i prepoznavanju znakova dehidracije kod dece.

Kada je reč o merenju temperature, doktorka ističe da postoje različiti načini, od digitalnih do klasičnih toplomera, ali da je za školsku decu najbolje meriti temperaturu ispod miške. “Malim bebama se drugačije meri. Našoj školskoj deci ispod mišice, u aksilarnoj jami. Imamo sad i toplomere za na čelo,” objašnjava dr Dimitrijević.

Za kućnu apoteku najvažnije je imati paracetamol ili brufen. “To su lekovi koji se koriste u dečijem uzrastu za obaranje povišene telesne temperature, a koriste se i kao analgetici,” naglašava doktorka, uz napomenu da se andol i aspirin ne preporučuju deci do 18 godina.

Dr Dimitrijević posebno upozorava na opasnost od dehidracije, naročito kod stomačnih virusnih infekcija: “Kada dete ima visoku temperaturu, ono brzo diše pa gubi vodu, kada povraća, gubi tečnost povraćanjem, ako su stolice retke, dete za vrlo kratko vreme može da dehidrira.” U takvim situacijama, nakon prestanka povraćanja, preporučuje preparate koji sadrže elektrolite i minerale koje dete gubi.

Na pitanje o “internet medicini” i praksi roditelja da sami postavljaju dijagnoze, doktorka optimistično primećuje da većina roditelja ipak veruje lekarima, iako postoje izuzeci. “Dešava nam se da imamo i vrlo neprijatne situacije, da roditelj insistira na antibiotiku,” priznaje ona, ali dodaje da većina roditelja razume kada im se objasni zašto antibiotici nisu potrebni za virusne infekcije.

Na kraju, dr Dimitrijević upozorava na globalnu opasnost od antimikrobne rezistencije: “Mi imamo situaciju već u svetu da nemamo novih antibiotika, a da nam se rezistencija na bakterije razvija i doći ćemo u situaciju kada i ovi lekovi koje imamo neće delovati zato što smo ih zloupotrebili.”