Čišćenje korita reka i kanala u cilju zaštite stanovništva i njihove imovine
Redovno čišćenje kanala, izgradnja hidrotehničkih objekata i osposobljavanje jedinica civilne zaštite su mere koje lokalna samouprava preduzima u cilju zaštite stanovništva i njihove imovine u slučaju vanrednih situacija. Deo preventivnih aktivnosti Štaba za vanredne situacije je čišćenje korita reka i kanala u cilju sprečavanja njihovog izlivanja u slučaju vremenskih nepogoda i obilnih padavina. Do kraja meseca počinju radovi na čišćenju dela korita reke Bistrice, dela korita Rasničke reke i kanala u selu Držina.
Završen je administrativni deo postupka javne nabavke i izvođač radova bi zajedno sa Nadzornim organom i Gradskom upravom do kraja ovog meseca trebalo da počne čišćenje dela korita reke Bistrice, dela korita Rasničke reke i kanala u selu Držina, kaže Sreten Savov, koordinator Štaba za vanredne situacije. To su poslovi koji će biti urađeni u skladu sa planom Štaba za vanredne situacije i budžetom garda Pirota. Ove deonice su od posebnog značaja za zaštitu stanovništva.
Već od septembra počinje planiranje za 2024. godinu, koji će potoci i kanali biti prioritetni. Za pojedine kanale i korita reka zaduženo JBP „Srbijavode“, kao što je slučaj sa Gradašničkom rekom. Savov napominje da je i Bistrica u nadležnosti Srbijavoda ali da je bilo neophodno da se preduzmu odgovarajuće mere pa će ovih dana, sredstvima iz budžeta grada početi predviđeni radovi.
„Skrenuli smo pažnju da to oni moraju da rade ali zbog same potencijalne opasnosti od poplava to ćemo uraditi mi, jer nemamo vremena da čekamo njih da odluče da li će čistiti ili ne. Mi smo ovde nadležni za bezbednost stanovništva tako da smoprimorani da to radimo bez obzira što to nije u našoj nadležnosti“ – kaže Savov.
On napominje da bi Srbijavode trebalo da planira svoje aktivnosti na lokalu u skladu sa procenama Štaba za vanredne situacije.
Prema njegovim rečima, preduzimaju se i druge mere u cilju zaštite stanovništva i imovine od bujičnih voda. „Rade se hidrotehnički objekti zajednosa sa Vladom Republike Srbije oko zaštite pojedinih opasnih zona, tamo gde dolazi do izlivanja reka prave se zaštitni bedemi, oblaganje kamenom, izrada betonskih bedema tamo gde je to neophodno kako bi se zaštitilo stanovništvo. Izgradnja tih objekata je veoma bitna to se radi sa Vladom Srbije, Kancelarijom za javna ulaganja, Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Izgradnja ovakvih objekata možda u startu košta, velika su ulaganja, velike su investicije ali dugoročno gledano takve investicije se isplate“ – istakao je koordinator Štaba za vanredne situacije.