Centar za razvoj fotografije organizuje u Nišu konferenciju o uticaju veštačke inteligencije na fotografiju i medije
Među učesnicima konferencije je i urednik Pirotskih vesti Aleksandar Ćirić
Revolucionaran uticaj veštačke inteligencije na fotografiju u potpunosti je promenio odnos javnosti prema vizuelnim sadržajima u medijima. Danas je gotovo nemoguće razlikovati pravu fotografiju od realistične slike generisane veštačkom inteligencijom. Lažne slike prete da ugroze ulogu fotografije kao pouzdanog dokaza istine i dovode u rizik kredibilitet medija.
Za fotografe, pitanje autorskih prava ističe se kao najvažnije u doba veštačke inteligencije, o čemu će biti reči tokom debate u Nišu. Kako je produkcija sintetičkih slika uticala na fotožurnalizam i odnos javnosti prema fotografijama koje sreću u medijima nameće se kao još jedna važna tema razgovora. Na koji način se terminološki može napraviti distinkcija između fotografije i lažnih slika? Predstavlja li „promptografika“, vizuelni sadržaj generisan veštačkom inteligencijom, revoluciju ili evoluciju fotografije.
Učesnici konferencije su Aleksandar Ćirić, fotograf, multimedijalni novinar i urednik portala Pirotske vesti, Saša Đorđević, predsednik UO Medijski istraživački centar Niš, Cvetan Tomčev, fotograf i predavač fotožurnalistike na Univerzitetu u Sofiji, dr Marija Vujović, vanredni profesor na Departmanu za komunikologiju i novinarstvu Filozofskog fakulteta u Nišu i Zvezdan Mančić, direktor Festivala fotografije Vizualizator i predsednik Centra za razvoj fotografije.
Predstavnici medijskih kuća i udruženja novinara ukazuju da je etičko pitanje jedno od najvažnijih kada je reč o upotrebi veštačke inteligencije u fotografiji, kako bi se očuvala pouzdanost medija. Koje su implikacije po uredničku politiku i kako uspostaviti samoregulaciju pri korišćenju alata veštačke inteligencije? Gubi li javnost poverenje u medije ili sve veća zastupljenost sadržaja generisanih veštačkom inteligencijom podstiče njen kritički pristup?
Prisustvo veštačke inteligencije u fotografiji i medijima ima značajnih implikacija i po sistem obrazovanja. Kako profesori novinarstva mogu svojim studentima podići svest o pravilnoj i pravičnoj upotrebi veštačke inteligencije, u trenucima kada su sve brojniji tekstovi generisani ovim alatima?
Centar za razvoj fotografije prethodno je organizovao dve tribine na ovu temu u Beogradu, u okviru međunarodnog Festivala fotogafije Vizualizator. Svetski i domaći stručnjaci u oblasti medijske komunikacije i fotografije tada su ukazali da je razumevanje promena koje upotreba veštačke inteligencije unosi u medijski prostor prvi zadatak u definisanju jasnih koraka za njeno regulisanje.
Konferenciju u Nišu je podržalo Ministarstvo informisanja i telekomunikacija.