Završen popis individualnih ložišta – Ogrevno drvo najčešći energent u Pirotu a šporeti u prosečnom ili lošem stanju
Popis individualnih ložišta zvanično je završen 8. decembra. Popisano je oko 12.000 objekata. Dosadašnje analize podatke potvrdile su pretpostavke da su dominantni izvori zagađenja u pojedinim delovima grada individualna ložišta. Najčešći energetnt koji se koristi u Pirotu je ogrevno drvo. Domaćinstva uglavnom koriste klasične šporete za zagrevanje koji su u stanjuj od srednje dobrih do loših, pokazuju prvi rezultati ankete.
Anketari sa Šumarskog fakulteta iz Beograda popisali su oko 9.000 objekata. Drugu ekipu popisivača su činili radnici Gradske uprave koji su popisali između 2.500 i 3000 objekata. Bojan Ivković, gradski energetski menadžer objašnjava da su ovo podaci uključujući i objekte u kojima niko ne živi kao i one čiji su vlasnici odbili da učestvuju u anketi. “U odnosu na ukupan broj domaćinstva kojih prema podacima sa poslednjeg popisa ima oko 15.000 ovo je veliki obuhvat pa samim tim i rezultati koje ćemo analizirati imaju veliku dozu tačnosti“ – kaže, gradski energetski menadžer. On dodaje da će u narednoj fazi uslediti analiza podataka i njihovo korišćenje odnosno pretpostavljanje određenih mera, njihovo planiranje i njihovo sprovođenje.
Analizirajući dosadašnje podatke potvrđene su dosadašnje pretpostavke da su dominantni izvori zagađenja u pojedinim delovima grada individualna ložišta.
Partner na ovom projektu bila je američka organizacija USAID i prema očekivanjima gradskog energetskog menadžera biće nastavljeni dalji koraci na realizaciji ovog projekta kako bi se sprovele mere čiji bi cilj trebalo da bude smanjenje zagađenja vazduha u gradu.
Najčešći energetnt koji se koristi u Pirotu je ogrevno drvo a od uređaja se uglavnom koriste klasični šporeti za zagrevanje koji su u stanjuj od srednje dobrih do loših, pokazuju prvi rezultati ankete. „To su prvi rezultati ovog projekta koji nam govore da taj seegment moramo da pokrijemo kako bi rezultat tih mera bio najveći. Mi već imamo predlog nekih mera kao što je zamena energenta tamo gde je to moguće, tamo gde energent ne može da se zameni drugim energentom moraju da se zamene toplotni uređaji kao i sprovođenje tzv. mekih mera poput redovnog čišćenja dimnjaka i pravilne pripreme ogrevnog drveta“ – kaže Ivković.
U saradnji sa Ministarstvom rudarstva i energetike Pirot realizuje i prejekat energetske sanacije objekata za koji je izdvojeno dodatnih 10 miliona dinara. ” Taj iznos je raspoređen po prijavama koje su predate već u prvom danu. Konkurs je ponovo privremeno zatvoren, komisija radi, izlazi se na teren po obrađenim prijavama, kako bi se utvrdilo da li stanje iz prijave odgovara stanju na terenu” objašnjava Ivković.
U toku je i obrada prijava koje su u medjuvremennu predate. Komisija obilazi i one korisnike sa kojima su ugovori već potpisani i sprovedene određene mere. Ivković očekuje da će obilazak potencijalnih korisnika sredstava biti završen posle Nove godine a nakon toga će biti poznato i da li će dodatana sredstav biti oslobođena kako bi se nastvilo sa podnošenjem prijava u trećem krugu. Ivković očekuje da će za te svrhe biti oslobođeno nešto više od pola miliona dinara.