Uskršnje liturgije u pirotskim hramovima
U crkvi “Uspenije presvete Bogorodice” u Tijabari, na Veliki petak, u 16 sati počinje služba i iznošenje plaštanice, dok je u crkvi ” Rodjenja Hristovog” u Pazaru početak služenja zakazan za sat ranije – u 15 sati. U nedelju, na sam dan Uskrsa, u obe gradske crkve, jutarnja Uskršnja liturgija počinje u 6 sati.

Vaskrs je pokretan praznik, koji se uvek vezuje samo za dan nedeljni, i može pasti u razmaku od 35 dana, od 22. marta do 25. aprila. Cela nedelja po Vaskrsu naziva se Svetla nedelja, a Crkvene pesme koje se tada pevaju, pune su radosti i veselja, pevaju se čak i u tužnim prilikama, na pogrebu, ako bi se desio te nedelje.
Običaj je da se na Veliki petak (ili na Veliki četvrtak) uoči Vaskrsa farbaju kokošja jaja i poklanjaju bližnjima. Po predanju, ovaj običaj je nastao tako što su hrišćani na Veliki petak tvrdili da će Hristos vaskrsnuti, a Jevreji su im uz podsmeh govorili da će to biti kada kokoške počnu nositi crvena jaja. U nedelju kada je Hristos vaskrsao kokoške su zaista pronele crvena jaja. Prvo uskršnje jaje čuva se godinu dana – i ono se naziva čuvarkuća.
Danas se jaja ne farbaju samo u crvenu boju; postoji veliki broj veštačkih boja u koja se mogu obojiti jaja.
tekst SPC
foto-ilustracija Aleksandar Ćirić