U Prihvatilištu za pse na udomljavanje čeka 216 životinja
U azilu za pse koji radi pod okriljem JP Komunalac trenutno je smešteno 216 pasa. Godišnje se udomi između 40 i 50 životinja koje pre dolaska u azil prolaze veterinarsku trijažu, sterilizaciju, čišćenje od parazita i vakcinaciju. Za rad azila iz budžeta grada izdvaja se 5,5 miliona dinara godišnje.
Kapacitet azila je oko 250 mesta ali se broj životinja kreće najviše do 220. Služba zoohigijene JP “Komunalac” u okviru koje funkcioniše Prihvatilište za pse zadužena je za hvatanje pasa lutalica. Rukovodilac službe, Avram Mekić, ističe da je primetno smanjenje broja pasa lutalica u gradu i da ih uglavnom ima oko škola u vreme odmora kada deca bacaju ostatke od užine. Prema rečima Mekića, pre dovođenja u azil psi prolaze trijažni veterinarski pregled, čiste se od parazita, sterilišu, vakcinišu i čipuju kako bi bili spremni za udomljavanje.
Najveći broj udomljavanja je bilo 2020. godine, u doba korone, kada je udomljeno oko 80 pasa. U proseku se godišnje udomi od 40 do 50 pasa. Udomljavanje je besplatno a zainteresovani građani mogu da se obrate Službi zoohigijene lično ili telefonom i zakažu obilazak azila.
Za funkcionisanje azila i rad Zoo higijeničarske službe koja ima 4 radnika, iz budžeta grada izdvaja se 5 i po miliona dinara godišnje. Iz ovih sredstava pokrivaju se i troškovi ishrane pasa u azilu i troškovi veterinara, odnosno sterilizacija, čipovanje i vakcine. Za ishranu životinja na godišnjem noivou se nabavi oko 12 tona granula za pse a dodatno se hrana obezbeđuje iz Tigar Tajersa, vrtića i drugih ustanova i preduzeća.
Rukovodilac Službe zoohigijene podseća da ova služba ne preuzima vlasničke pse i apeluje na građane da ne puštaju na ulicu svoje životinje o kojima više ne žele da brinu jer se najčešće događa da se uzma štene i čuva do odrastanja a onda završava na ulici. U čoporima pasa koji se mogu videti na ulicama najčešće su vlasnički psi koji nisu čipovani i koji su pušteni da slobodno šetaju gradom.