U Pirotu škole odlično funkcionišu, za razliku od drugih delova Srbije
Na današnjoj konferenciji za štampu Koalicije za Pirot, Marjan Ćirić, direktor Ekonomske škole kazao je da školstvo u Pirotu, za razliku od mnogih krajeva Srbije gde su škole u blokadi ili nemaju čak ni krede, odlično funkcioniše zahvaljujući pomoći lokalne samouprave.
-Pirot je jedan od retkih gradova gde ni jedna škola nije u finansijskoj blokadi i gde sve škole funkcionišu normalno. Sve škole u Pirotu redovno izmiruju svoje obaveze prema dobavljačima, a svedoci smo danas u kakvim problemima su škole u Srbiji. Tako u Nišu škole nemaju ni za kredu, u Zaječaru 16 škola je u blokadi, a preti da dođe čak i do zaplene imovine i sudskih sporova, prošle godine od 30 škola u Kragujevcu, 22 su bile u blokadi-kaže Ćirić i dodaje da je u 2015. godini za obrazovanje je iz opštinskog budžeta preneto preko 156 miliona.
-To je za deset miliona više nego 2014. godine, a ove godine je planirano da se školama prebaci preko 200 miliona dinara. Za kapitalne investicije u osnovnim školama izdvojeno je 15,5 miliona dinara. Za 2016. godinu su takođe izdvojena znatna sredstva tako da je planirano da se ove godine prebaci novac u iznosu od 3.3 miliona dinara za rekonstrukciju toplovodne mreže OŠ “8. septembar”, OŠ “Dušan Radović” 630.000 dinara za asfaltiranje i ograđivanje dvorišta, za sređivanje sanitarnog čvora u školi “Mladost” 2.1 milion, za izgradnju objekta u Gimnaziji koji će škola koristiti zajedno sa arhivom – 9.6 miliona dinara, za izgradnju toplovoda u Ekonomskoj školi 3.5 miliona a za iste namene u Mlekarskoj školi 2.5 miliona dinara. Ovo su najveće cifre a ima još puno tih ulaganja po školama-kaže direktor Ćirić.
Radmila Manić, iz Predškolske ustanove “Čika Jova Zmaj”, kazala je da ova ustanova koju pohađa oko 1.300 mališana, takođe vrlo dobro radi zahvaljujući podršci lokalne samouprave.
-Lokalna samouprava izdvaja maksimalna sredstva za pravilno odrastanje dece u svim vrtićima, seoskim naseljima, poboljšanje uslova življenja, kvaliteta života, razvojnih potreba, uslova rada, kao i usluga vrtića. Zajedno sa lokalnom samoupravom težimo da svako dete bude prihvaćeno i obuhvaćeno-kazala je Manićeva.
–