U Galeriji Čedomir Krstić priređena svečanost povodom zatvaranja trećeg Festivala pirotskog ćilima
Treći Festival pirotskog ćilima obeležili su brojni kulturni događaji koje su organizovale sve ustanove kulture u gradu. Dvadeset najlepših primeraka ćilima iz muzejske zbirke bilo je izloženo u dvorištu Muzeja Ponišavlja, u Tvrđavi je odigrana pozorišna predstava „Darovni ćilim Cvete Agnine, u Galeriji su polaznici likovne radionice “Šaru svoju stvaram i moj ćilim šaram” stvorili nove šare koje će biti oslikane na muralu u Start up centru. I tkalje su tokom festivala pravile šare, ali tradicionalne, autentične i učile znatiželjne posetioce kako da ovaj zanat sačuvaju od zaborava.
Svečanost u Galeriji Čedomir Krstić počela je nastupom članica Hora Doma kulture koje su se publici predstavile tradicionalnim pesmama iz pirotskog kraja.
Direktor Galerije, Ratomir Kostić, podsetio je da je festival upotpunjen i drugim sadržajima poput izložbe mozaike Petra Vujoševića čija je glavna inspiracija bio upravo pirotski ćilim. Ova postavka bila je inspiracija i polaznicima likovne radionice koji su stvarali nove šare tokom trajanja festivala.
Dragana Tončić, predsednica Skupštine grada, još jednom je podsetila na značaj očuvanja starih zanata i negovanja tradicije. „Da čuvamo i negujemo ovaj jedinstveni zanat i da se ponosimo njime. Ovo je tek treći festival i nadam se da će biti sve bogatiji iz godine u godinu novim i još boljim sadržajima poput pozorišnih predstava u Tvrđavi ili sadržaja u Galeriji“ – rekla je predsednica Skupštine.
Slavica Jovanović iz Udruženja tkalja Pirota kaže da su tkalje koje su učestvovale u radionici cele prošle godine učile ovaj zanat. „U poslednje tri godine kroz radionice tkanja prošlo je 30 žena od kojih 7 već radi kod kuće. To je veliki uspeh i nadam se da će se tako i nastaviti“ – rekla je Jovanovićeva.
Polaznicima radionica podeljene su zahvalnice. Festival je svačano zatvoren predstavljanjem video prezentacije u organizaciji Muzeja Ponišavlja „Pirotski ćilim – naša prošlost, tradicijai kulturno nasleđe“.