Tradicionalni pirotski vašar – Proizvodi za svačiji ukus i džep
Tradicionalni pirotski vašar i zvanično je počeo danas, na Veliku Gospojinu, slavu grada Pirota. Vašar je jedna od najstarijih manifestacija na ovom prostoru. U prošlosti se zvao „Pirotski panađur“ i bio je poznat po prodaji pirotskih ćilima i drugih tradicionalnih proizvoda. Sada se na vašaru može kupiti nameštaj, odeća, obuća, šrafovska roba, igračke, školski pribor… Dok je kupcima uglavnom sve skupo većina prodavaca se žali na slabu zaradu ali ni jedni ni drugi ne odustaju od pirotskog vašara.
Većina Piroćanaca bar jednom tokom trajanja vašada poseti ovu manifestaciju. Neko je krenuo samo da razgleda, neko da pazari konkretne stvari a ima i onih koji kažu da su neplanirano napravili dobru kupovinu.
– Kupila sam zavese, drapere, pronašla sam odlične stvari, sve je jeftinije nego u radnjama.
– Samo gledamo, kupiću neke sitnice za kuću, besparica je.
– Došli smo da kupimo krevet, lepo izgleda, udoban je a u prodavnicama je nameštaj mnogo skuplji.
Za razliku od kupaca prodavci kažu da prodaja ide slabo i da se oseća kriza.
“Ljudi nemaju para, za 200 koliko košta jedna šećerna vuna mogu se kupiti 4 hleba, svestan sam ja toga. Juče sam prodao 30 vuna, ima nas ovde destak koji to prodajemo, mnogo nas je” – kaže, prodavac šećerne vune, Nebojša Rušitović iz Bele Palanke.
“Patike se slabo prodaju, zakup je ogroman, uslovi nisu sjajni ali moramo da idemo po vašarima jer nemamo drugi izvor prihoda” – objašnjava prodavačica patika koja je želela da ostane anonimna.
Đorđević Dragan iz Paraćina, redovno prodaje američke krofne i slične poslastice na vašarima u Smederevu, Požarevcu, Obrenovcu ali kaže da je u Pirotu prodaja najslabija. “Piroćanci slabo kupuju, cicije su, krofnice su 250 dinara, kada im kažem cenu gledaju me kao da sam im uradio nešto lose. Videćemo kako će večeras biti, očekujem da krene prodaja” – kaže ovaj prodavac.
Nišlija koji prodaje igračke na vašarima u celoj Srbiji kaže da se ne isplati , kada se plati gorivo, putarina, hrana i zakup onda baš i nije mnogo isplativo. A sličnog je Mišljenja i Vesna Perić iz Svilajnca koja na pirotskom vašaru prodaje čarape.
Proizvodi od drveta, poslužavnici, daske, varjače, oklagije se iz godine u godinu sve slabije prodaju ne samo u Pirotu nego i u drugim gradovima, kaže, Bojan Radulović iz Kruševca i dodaje da iako ima svoju firmu ovaj biznis se sve manje isplati. Tokom vikenda je prodao robu za pedesetak hiljada dinara jer je, kako kaže, slaba kupovna moć građana.
Među prodavcima ima i onih koji su zadovoljni prodajom i zaradom. “Da se ne isplati ne bismo bili ovde. Imamo svoju firmu i salon nameštaja u Kruševcu, mi prevozimo nameštaj direktno na adresu kupca a mogu i sami da odvezu”- kaže Dragan Simonović iz Kruševca. Cena kuhinje na vašaru je 220- 350 evra, stolice su od 2.000 do 4.000 dinara, stolovi od 130 do 150 evra, krevet košta od 18.000 dinara pa naviše.
Prodajom je izuzetno zadovoljan Zare Cvetanović iz Niša koji kaže da ima robu kakvu niko ne prodaje u Srbiji.
“Imama sto artikala koje niko nema u Srbiji, gedoru broj 100, broj 95, nakovanj od 172 kg, dopremljen direktno iz Nemačke, čekiće i mengele čelične, Piroćanci su vredan narod i kupuju ovakvu robu” – kaže ovaj prodavac.