Pirot – prestonica štednje
Ključ nadaleko čuvene pirotske štednje mora da bude i u rukama lokalne vlasti. Oni recept rado dele s kolegama. Mi trošimo onoliko koliko imamo ili manje, poručuje gradonačelnik Pirota.
U sedmici za nama, štednja je bila najčešće izgovarana reč. Stanovnici jednog grada poslovično su poznati po veštinama štednje. Šta možemo da naučimo na primeru Pirota?
Šef proizvodnje u Mlekarskoj školi Saša Petrović kaže da svaki dan prerađuju četiri do pet hiljada litara mleka. Sezonski imaju ovčije i kozje, a tokom cele godine kravlje mleko.
“Mleko se otkupljuje od lokalnih farmera sa teritorije opštine Pirot gde se prerađuje u proizvode, a pre svega vrši se prerada u pirotski kačkavalj”, kaže Petrović.
Na preradi na tradicionalan način rade đaci, uz 24 profesionalca, ali školska mlekara život znači za mnogo više ljudi – od nje žive svi koji joj prodaju sirovo mleko.
“Moglo bi da bude mnogo više mleka u otkupu i da se brend ‘pirotski kačkavalj’ nađe u radnjama širom Srbije, pa verovatno i u izvozu. Ali zato je potrebna značajnija društvena podrška”, kaže Radoslav Pejčić, organizator praktične nastave u Mlekarskoj školi.
Podršku traži i svetski poznati projekat pirotske Slobodne zone – jedne od 50 najboljih u svetu. Dom su francuskom “Mišlenu” – kupcu dela “Tigra”, ali žele da ugoste i domaća mala i srednja preduzeća.
“Mi u svakoj od slobodnih zona u Srbiji u ovom trenutku imamo po jednu multinacionalnu kompaniju, ali oko njih u ovom trenutku mogu da se generišu radna mesta u malim i srednjim preduzećima kao njihovi dobavljači”, kaže Dragan Kostić, direktor Slobodne zone u Pirotu.
Prema njegovim rečima, mala i srednja preduzeća trebalo bi da budu oslobođena poreza na dobit preduzeća za period od najmanje pet godina.
Čak i u sadašnjim uslovima, Slobodna zona, sve što napravi, odmah izda malim firmama – 103 hektara je dovoljno za 5.000 zaposlenih.
Pirotska industrija je nekada zapošljavala i 30.000 ljudi. Danas je na prvom mestu nekadašnji “Tigar”, a danas “Mišlen”. Na drugom mestu je današnji “Tigar” u restrukturiranju. Na treće mesto probili su se radnici javnog sektora – svi medicinski radnici u ovom gradu sada su brojniji od radnika nekadašnjeg tekstilnog giganta – “Prvog maja”.
I baš zbog toga, ključ nadaleko čuvene pirotske štednje mora da bude i u rukama lokalne vlasti. Oni recept rado dele s kolegama.
Gradonačelnik Pirota Vladan Vasić kaže da troše onoliko koliko imaju ili manje.
“Štednja znači racionalno upravljanje novcem. Najpre procenite koliko imate novca, pa onda kako ćete ga upotrebiti. A ne kao što drugi rade – najpre koliko mi novca treba, a onda kako ću ga obezbediti. Deo preko prihoda, a deo preko kredita. I onda pravite sebi i drugima probleme tako razmišljajući”, kaže Vasić.
Piroćancima bi problemi bili znatno manji kada bi pored njihovog grada konačno prošao auto-put – bez Koridora 10 svaki napor manje vredi.
Foto Aleksandar Ćirić
Izvor: RTS – http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/13/Ekonomija/1702527/Pirot+%E2%80%93+prestonica+%C5%A1tednje.html