Zdravlje

Ogromne gužve u Školskom dispanzeru – Juče obavljeno 211 pregleda

U toku jučerašnjeg dana u Školskom dispanzeru obaveljeno je 211 pregleda. Uglavnom se javljaju pacijenti sa simptomima gripa koji je potvrđen i kod dece iz predškoslkog dispanzera.   Najveći broj pregleda u Školskom dispanzeru  bio je prošlog ponedeljka kada se lekarima ove službe javilo čak 270 đaka.

Velike gužve u školskom dispanzeru bile su cele ptrošle nedelje. U 90% slučajeva se radi o gripu. Kod školske dece je izolovan podtip AHA 3 što su pokazala i  prethodna dva uzorka od dece iz predškolskog dispanzera da je ovaj podtip virusa u cirkulaciji. “Kod gripa imamo iz čistog zdaravlja skok temperature  koja može da bude dosta visoka, između 39 i 40. Pacijenti se žale na glavobolju a tu su i svi ostali simptomi akutnih respiratornih infekcija, curenje iz nosa, bol u grlu, kašalj. Ono što grip razlikuje od drugih virusnih infekcija, pored  visoke temperature, je opšta malaksalost i iscrpljenost organizma” – kaže načelnica Školskog dispanzera, dr Milena Dimitrijević.

Ona podseća da kod gripa ne pomaže antibiotska terapija. “Kada se deca žale da ih boli grlo roditelji smatraju da treba uključiti antibiotik. Svi ovi simptomi, kažalj, gušobolja, curenje ili zapušen nos to su simptomi gripa gde antibiotska terapija ne pomaže” – kaže dr Dimitrijević.

U  sezoni respiratornih infekcija lekari  svake godine podsećaju na tok bolesti  i šta je potrebno uraditi. “Prvo i osnovno  je dati detetu lek za povišenu telesnu temperaturu i sačekati dva, tri dana uz mirovanje, da se simptomi ublaže. Mogu se koristiti kapi za nos, septolete, biljni sirup za umirenje kašlja, čajevi, to je terapija koja olakšava detetu da prođe kroz infekciju sa što manje tegoba. Antibiotik nije potreban. Zato savetujemo da roditelji prate svoju decu, prva dva, tri dana je visoka temperatura a onda počinje da pada i to znači da se ništa neće komplikovati. Ali se dešavaju situacije da roditelji iz straha svakodnevno dovode decu, plaše se da se ne propusti nešto. Mi se maksimalno trudimo, naročito u školskom uzrastu gde su nam deca vrlo često bolesna od akutnih respiratornih infekcija da ne zloupotrebljavamo antibiotike” – kaže načelnica Školskog dispanzera.

Pored trenutno aktuelnog gripa, dr Dimitrijević podseća na potencijalnu opsanost od malih boginja. ”U Srbiji su tri osobe obolele od morbila, kod nas je situacija za sada mirna ali smo shodno preporuci Ministartsva zdravlja, uveli  pojačan nadzor, listamo vakcinalne  kartone i pozivamo roditelej dace koja nisu vakcinisana da dovedu decu na vakcinaciju. To su deca koja su nepotpuno vakcinisana i uglavnom imaju samo prvu dozu MMR vakcine koja se prima sa navršenih godinu dana. Pred upis u prvi razred, to je slična priča kao i sa velikim kašljem, veliki broj dece nije dobio vakcinu. Mi radimo reviziju vakcinalne kartoteke i redovno vakcinišemo decu. Svakog dana zakazujemo preventivne preglede i apelujemo na roditelje koji su više puta pozivani do sada da dovedu svoju decu da prime vakcinu i protiv pertusisa i protiv malih boginja.

Od 1. janura do danas je 60 roditelja dovelo svoju decu da prime MMR vakcinu a 64 vakcinu protiv Pertusisa. To su deca koja su pošla u prvi razred a nisu primila vakcinu koja je obavezna pred polazak u školu.

Slične vesti

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker