Od početka godine 122 osobe sa invaliditetom sa evidencije nezaposlenih se zaposlilo, samozaposlilo ili radno angažovano
Nacionalna služba za zapošljavanje poklanja posebnu pažnju zapošljavanju osoba sa invaliditetom, kao kategoriji teže zapošljivih. S obzirom da je reč o, uslovno rečeno, ranjivoj kategoriji prilikom zapošljavanja, kreiraju se posebne mere za finansijsku podršku njihovom zapošljavanju. U toku su aktivnosti na pripremi realizacije mere obuke za tržište rada za osobe sa invaliditetom koja će doprineti podizanju nivoa konkurentnosti ovih lica na tržištu rada i proširiti mogućnosti za zaposlenje.
Realizovani su nacionalni javni pozivi namenjeni, isključivo, ovim osobama: Subvencija zarade za OSI bez radnog iskustva; Refundacija primerenih troškova prilagođavanja radnog mesta, Refundacija troškova zarade licu angažovanom na pružanju stručne podrške na radnom mestu; Radna asistencija i javni radovi.
Osobe sa invaliditetom imaju određeni prioritet prilikom uključivanja i u ostale mere aktivne politike zapošljavanja, ili mogućnost da se uključe pod povoljnijim uslovima u odnosu na ostala nezaposlena lica.
Po ovom osnovu su 4 lica iz kategorije OSI koristila sredstva za pokretanje sopstvenog biznisa i 5 subvenciju za zapošljavanje nezaposlenih lica iz kategorije teže zapopošljivih. Tokom 2023.godine, 122 osobe sa invaliditetom sa evidencije nezaposlenih se zaposlilo, samozaposlilo ili radno angažovalo.
U toku su aktivnosti na pripremi realizacije mere obuke za tržište rada za osobe sa invaliditetom. Obuka će otpočeti u najskorije vreme, odnosno do kraja godine. Trajanje obuke je 2 i po meseca i za ovo vreme će 7 nezaposlenih OSI steći nova znanja i veštine i osposobiti se za poslove pomoćnika kuvara. Očekivanja su da će OSI kroz ovu meru podići nivo svoje konkurentnosti na tržištu rada i proširiti mogućnosti za zaposlenje, navode u Nacionalnoj službi za zapošljavanje, Filijala Pirot.