Lekari: Kuda ide srpsko zdravstvo?
Stanje u srpskom zdravstvu je daleko od dobrog i ako se tako nastavi, nije daleko dan kada neće imati ko da nas leči. Upravo zato, neophodno je , prilikom izrade zdravstvene politike slušati struku.
Ovo je u najkraćem zaključak sa konferencije za medije koju su u pirotskoj Bolnici priredili funkcioneri Lekarske komore Srbije dr Aleksandar Radovanović, predsednik Regionalne komore Jugoistočne Srbije, dr Milan Simić, predsednik lekarske komore Srbije i dr Ivan Ilić, predsednik Nadzornog odbora LKS.
Svoje tvrdnje pomenuti lekari su ilustrovali sledećim ciframa.
– Samo poslednjih meseci Regionalna komora je izdala preko 600 potvrda onima koji žele da napuste Srbiju i odu u drugu zemlju. Na nivou Srbije izdato je preko 2000 povtrda. Istovremeno, na birou je ogroman broj mladih nezapolenih lekara, a odobreno je svega 600 specijalizacija. Da bi se iškolovao mladi specijalista potrebno je bar 4-5 godina. Naše stanovništvo je sve starije, shodno tome i posla za lekare je sve više, a njihov broj se smanjuje – kažu lekari Komore koja ima oko 30.000 članova.
– Mi za razliku od drugih profesija ne možemo u potpunosti da obustavimo rad, ali ćemo od naših kolega koji sede u raznim odborima gde se kreira zdravstvena politika, zahtevati da u svojim glavama razdvoje struku i politiku. Istovremeno moraćemo agresivnije da nastupamo prema državi, kako bi se jače čuo glas struke – zaključili su čelnici LKS.
P.V.