Kultura

LAUREAT NINOVE NAGRADE PREDSTAVIO ROMAN U PIROTU: Marinko Arsić Ivkov oduševio pirotsku publiku

U Maloj sali Biblioteke sinoć je održana promocija romana “NGDL” Marinka Arsića Ivkova, dobitnika ovogodišnje NIN-ove nagrade. O romanu je, pored autora, govorio i prof. dr Aleksandar Jerkov, a pirotski ljubitelji književnosti imali su priliku da iz prve ruke čuju o jednom od najznačajnijih književnih dela prethodne godine.

Professor Jerkov je na početku promocije istakao izuzetnost nagrađenog romana u poređenju sa ostalim delima koja su bila u konkurenciji. “Bila je to relativno dobra godina, mada opet previše romana, ali i desetak knjiga koje su bile ozbiljne u konkurenciji. Međutim, ova knjiga je jedina imala osobinu da humorno, komički, groteskno, pomalo parodijom prevazilazi taj bunar 90-ih godina u koji još uvek padamo i čije posledice trpimo,” naglasio je Jerkov.

Posebno je ukazao na retkost komičkih romana u srpskoj književnosti: “Komičkih romana ima vrlo malo u istoriji srpske književnosti. Na prste možete da izbrojite takve romane, a oni koji su ostali u našem narodu su još ređi. Kad se pojavi ovakva vrsta imaginacije, na to treba obratiti pažnju.”

Autor Marinko Arsić Ivkov otkrio je da su glavne figure romana golub, golubar, golubarev otac iz senke, i “možda i četvrti junak, to je onaj motor Tomos, koji je kao neki njegov konj za jahanje.” Govoreći o simbolici dela, Arsić Ivkov je objasnio da se radnja odvija u vreme 90-ih godina “kad nije bilo poželjno da golubovi lete.”

“Moj junak traga za svojim golubom koji je stvarno izuzetan. Golub se uplašio od aviona, pobegao, i on ga traži. A svi koje on sreće tokom čitavog romana, od vojske do čak i golubara, kažu ‘Ne gledaj ga, ne daj golubu da leti, nije sad vreme da golubovi lete,'” opisao je autor.

Na pitanje da li je očekivao NIN-ovu nagradu, Arsić Ivkov je skromno odgovorio: “Nisam. Nagrade su nešto kao nevreme koje naiđe. Sad kad sam je dobio, moram da nosim njen teret, da budem još kritičniji prema sebi.”

Govoreći o inspiraciji za roman, autor je naveo da je to bilo “sve što se događalo desetak godina, što se taložilo u svakome od nas.” Iako je roman humorističan i komičan, pisac naglašava da je “u principu tužan, jer su svi ti događaji jako tužni.”

Veliko interesovanje pirotske publike potvrđuje popularnost romana, koji se, kako je i sam autor primetio, intenzivno čita u bibliotekama. “Čuo sam da se čitaju u bibliotekama. U vašoj biblioteci ima četiri primerka, a samo jedan je tu,” zaključio je Arsić Ivkov uz osmeh.