Koncertom za pamćenje i izložbom “pirotskog blaga”, najvrednijih pirotskih ćilimova, završen Festival pirotskog ćilima
Fenomenalnim koncertom Jovana Maljokovića i njegovog benda, izložbom dela ćilimova iz bogatog fundusa Muzeja Ponišavlja iz Pirota, ali i dodelom priznanja i zahvalnica, odnosno diploma polaznicima Škole ćilimarstva i umetničke radionice “Leteći ćilim”, namenjene najmlađima, na spektakularan način završen je ovogodišnji Festival pirotskog ćilima drugi po redu.
Gradonačelnik Pirota kazao je da je ćilim naše bogatstvo, i to ne samo naše pirotsko bogatstvo, već i bogatstvo Srbije.
-Srećan sam što smo očuvali pirotski ćilim, oživeli radionice pirotskog ćilima u proteklih par godina, ponovo imamo žene koje uče i naučile su da tkaju. Uključili smo i decu, da se i oni vrate tradiciji i ja se nadam da će pirotski ćilim preživeti savremena vremena i da će opstati. Ovaj festival je prava prilika da iz riznice Muzeja vidimo reprezentativne primerke, koji se retko viđaju, i pozivam ljude da iskoriste tu priliku. Mi smo pirotski ćilim zaštitili i on ima zaštićeno geografsko poreklo, ali tu ne želimo da stanemo. Želimo da on bude deo nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije pod zaštitom UNESCO-a i idemo ka tome, već smo obavili neke razgovore. Pripremili smo i 25 ćilima koja ćemo pokloniti Hilandaru i ja očekujem da delegacija Grada otputuje sredinom septembra na Svetu Goru i pokloni Hilandaru ovu kolekciju ćilima-kazao je Vasić.
Neprocenjiva kolekcija pirotskih ćilima Muzeja Ponišavlja
-Na ovom festivalu ćilima, drugom po redu, građani će moći da se upoznaju i sa ćilimima koji nisu bili izloženi prošle godine. Naša zbirka ćilima ima preko 360 ćilima-kazao je kustos Muzeja Ponišavlja Aleksandar Repedžić. On dodaje da je najstariji izloženi ćilim iz 1880 godine.
Radmila Vlatković, direktorka Galerije u Pirotu, ali i stručnjak koji je radio elaborat o zaštiti geografskog porekla pirotskog ćilima kazala je da je potrebno zaštititi sve što je vezano za pirotski ćilim, da nam ne bi neke šare i detalji odlazile van Pirota i da neki ne bi svojatali pirotski ćilim.
-Treba učiniti mnogo toga na zaštitit kod UNESCO-a, a zatim treba odlučiti da li će se elaborat dopuniti kako bi se zaštitili i detalji sa pirotskog ćilima-kaže Vlatkovićeva.
Za kraj Festivala nastupio je fenomenalni Jovan Maljoković sa svojim bendom. Maljoković je u Pirotu premijerno predstavio srpski džez, odnosno svojevrsnu fuziju džeza sa melodijama koje su deo naše kulturne baštine.