I krave mogu da imaju ravne tabane
Blagoje Kostadinović i njegov sin Boban, iz staroplaninskom sela Pokrovenik, decenijama se bave potkivanjem konja i goveda i jedni su od poslednjiih potkivača na Staroj planini.
Potkivačkim zanatom ova porodica bavi se poslednjih stotinu godina, a za razliku od perioda od pre tridesetak godina, kada su Kostadinovići svakodnevno potkivali i po deset goveda ili konja, ovaj zanat danas je na ivici izumiranja jer u mesec dana Kostadinovići potkuju po svega jedno grlo goveda ili konja.
-Bio je to veoma isplativ posao koga smo sa zadovoljstvom radili. Potkivanjem sam počeo da se bavim još od malena, a i u vojsci sam bio potkivač u konjičkoj diviziji-započinje priču Blagoje Kostadinović, sedamdesetpetogodišnji staroplaninac.
-I sina sam, čim je malo porastao naučio ovom zanatu želeći da i on nastavi da se time bavi. On je nastavio, ali su se vremena promenila i sada gotovo da posla i nemamo, a o zaradi nema ni govora. Radimo jednom u mesec dana i to čisto da bi sačuvali porodičnu tradiciju-kaže Blagoje.
Po njegovim rečima, za razliku od konja, potkivanje goveda je veoma zahtevno, a posebno je nezgodno raditi sa volovima.
-Radili smo i sa grdosijama od tonu i to je zaista opasno jer vo lako može da se ritne i da ubije onoga ko ga potkiva. Kako bi potkivanje goveda bilo bezbedno, napravili smo jedan mehanizam koji nam omogućava da na potpuno bezbolan način podignemo kravu, oborimo je na bok i tako potkujemo potpuno bezbedno i za nju bezbolno-kaže Blagoje i dodaje da je najteže potkivanje krave sa ravnim tabanima, odnosno kopitama.
-I krave mogu da imaju ravne tabane. Tada je posebno teško i zahtevno raditi potkivanje s obzirom da se potkovica mora oblikovati po obliku kopita krave kako bi ona mogla nesmetano da se kreće-kaže čika Blagoje.
tekst i fotografije Aleksandar Ćirić