Lokalna samouprava

Ćurčije, grnčari, sodadžije, ćilimarke, subvencijama Grada čuvaju stare zanate i šire proizvodnju

Bespovratna sredstava za revitalizaciju i razvoj poslova koji se smatraju starim i umetničkim zanatima dobiće sedmoro korisnika u Pirotu. Da se sačuvaju već zaboravljeni zanati lokalna samouprava je ove godine, prvi put, opredelila 1,5 miliona dinara. Sredstva će biti upotrebljena za unapređenje procesa proizvodnje, nova zaposlenja ili nabavku materijala.

Ugovore o subvenciji preuzelo je 7 korisnika koji se bave ćilimarstvom, grnčarstvom, izradom nakita, suvenira  a među njima je i jedan ćurčija i jedan sodadžija.

Zoran Zlatković vlasnik sodadžijske radnje “Karanfil” kaže da će subvenciju iskoristiti za zapošljavanje radnika. Njegova namera je da sačuva zanat koji je nasledio od svog dede, da proširi proizvodnju i osvoji novo trežište. “Tajna ovog klakera je u tome što se receptura nije menjala godinama. Klaker koji ja pravim je pravio još moj deda, radionica postoji od 1946. godine i receptura do danas nije promenjna. Ukus je isti kao što je nekada bio a trudimo se da i ambalaža bude kao što je bila nekada, da na autentičan način održimo ovaj zanat. Potražnja nije onakava kakva je nekada bila ali se trudimo da širimo tržište” – kaže Zoran koji trenutno svoje proizvode plasira samo u Pirotu i okolnim opštinama.

Za razliku od njega Dragan Antić iz Malog Suvodola svoje grnčarske proizvode prodaje širom Srbije. Od dobijenih sredstava Antić planira da kupi novu peć za pečenje grnčarije. “Ova sredstva će mi mnogo značiti jer želim da proširim proizvodnju, a možda u dogledno vreme i zaposlim nekog radnika. Proizvode prodajem po celoj Srbiji, idemo na vašare, sajmove. Najviše se traže naši pekači, šerpe i lonci, tradicionalna grnčarija” – kaže Dragan Antić, grnčar iz Malog Suvodola.

O svojim proizvodima Antić kaže da su mnogo bolji od savremenih i da je mnogo  zdravije spremati hranu u njima  a i jeftinije su od modernog posuđa. “One su ekološki su mnogo bolje,  radimo sa glazurom koja je sertifikovana u EU i sve je u potpunosti ispravno a hrana je mnogo ukusnija nego u metalnom posudju. To je pirotski Cepter” kaže Antić koji se grnčarstvom  bavi preko 30 godina. “Grnčarstvo sam učio od rođaka i želim da sačuvam ovaj zanat. Mislim da sam jedini registrovani grnčar u ovom regionu” – zaključuje Antić.

Nadica Lukić, čuva tradiciju na savremeniji način. Njena firma “Svet magneta Nino” bavi se proizvodnjom magneta a dobijena sredstva će joj, kaže, značiti za kvalitetniji, bolji i brži rad. “Od ovih sredstava kupiću 3D štampač i Kater za sečenje papira.  Magneti su sa pirotskim motivima, kačavalji i peglana kobasica ali proizvodimo i magnete za druge manifestacije u okrugu kao što su Dani banice i Dani caribrodske šušenice” – rekla je Nadica Lukić po preuzimanju ugovora o dodeli subvencije.

Slične vesti

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker